روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
نورپردازی و ساماندهی فضای سبز شیراز با هزینه کرد 100 میلیارد تومانی تا پایان سال :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 194675
1399/08/05

نورپردازی و ساماندهی فضای سبز شیراز با هزینه کرد 100 میلیارد تومانی تا پایان سال

جلال الدین عرفانی- خبرنگار «خبرجنوب»/ تا پایان امسال بیش از ١٠٠ میلیارد تومان برای نورپردازی، ساماندهی فضای سبز و درختکاری در شيراز هزینه می ‌شود.رئیس سازمان سيما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز در اولین نشست خبری خود در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب گفت:در یک ماه گذشته اقدامات بسیاری در حوزه شده از جمله نورپردازی تقاطع‌ها و خیابان‌های اصلی شهر صورت گرفته و تا پایان سال بیش از ٧٠میلیارد تومان برای نور پردازی تمامی تقاطع‌های شهر و معابری که نیاز به نورپردازی دارد هزینه خواهد شد و شب‌های شیراز چهره جدیدی به خود می‌گیرد. محمد رضا زندیه تصریح کرد: از جمله پروژه های مهم در زمینه نور پردازی می ‌توان به پل کابلی ولی عصر (عج) با 7 میلیارد تومان تقاطع غیر هم‌ سطح شهدای کشن با ١١میلیارد تومان و نیز نورپردازی برخی دیگر از معابر از جمله بولوارهای زند و مدرس اشاره کرد همچنین تا یک ماه آینده نور پردازی تقاطع تازه افتتاح شده شهیدان یغمور را نیز به اتمام خواهیم رساند. وی افزود: اما در کنار نورپردازی نقاط مختلف و زیباسازی شب های شهر برای زیباتر شدن روزهای شهر نیز فعالیت ‌های را در دست اقدام داریم از جمله بهسازی فضای سبز شهر و درختکاری در بخش‌های مختلف شهر که این کار با هماهنگی مناطق ١١ گانه شهرداری انجام می ‌شود. زندیه گفت: در همین راستا تا پایان سال ٣٠ میلیارد تومان گل و درخت خریداری و از ابتدای ماه نیز کار ساماندهی فضای سبز آغاز شده است. وی با اشاره به این که طرح نهضت ساماندهی فضای سبز شهر در تمامی نقاط شهر اجرا می ‌شود افزود: در این طرح کل سطح شهر از بولوارهای اصلی گرفته تا معابر فرعی فضای سبز و درختکاری انجام می شود و البته در کنار آن یکی از اولویت‌های ما در حوزه فضای سبز ساماندهی فضای سبز ورودی‌های شهر است و به منظور آگاهی از مشکلات فضای سبز علاوه بر استفاده از نقطه نظرات مدیران فضای سبز مناطق از نظرات شهروندان هم استفاده کنیم. وی ادامه داد: علاوه بر این امسال ۵٠٠ هزار اصله نهال نیز تهیه شده که تا پایان سال در مناطق مختلف شهر کاشته می‌شود . زندیه در پاسخ به این سئوال که آیا در صورت درخواست شهروندان امکان کاشت درخت در اطراف محل زندگی آنها وجود دارد یا خیر نیز گفت: با طور قطع این طرح بدون همکاری شهروندان نشدنی است و در صورت نیاز و مشاهده فضای سبز نامناسب در شهر شهروندان می‌توانند با سامانه ١٣٧تماس گرفته و مراتب را گزارش دهند و ما آمادگی داریم. در جلو مجتمع یا جلوی آپارتمان آن ها درخت بکاریم و نگهداری آن را به آن ها بسپاریم اما فضای سبز درون ساختمان به عهده خود این افراد است.
رئیس سازمان سيما و منظر و فضای سبز شهرداری شیراز در خصوص کاشت گونه های گیاهی غیر بومی در شيراز از جمله نخل گفت: به طور قطع یکی از مواردی که در اجرای فضاهای سبز مد نظر ماست کاست گونه هایی است که با جغرافیای ما متناسب باشد اما در خصوص کاشت نخل از جمله در بولوار مدرس ما دو گونه نخل داریم که یکی نخل خرما هست و دیگری نخل تزئینی که نخل های بولوار مدرس نخل تزئینی است و در همه جا می ‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و وشکل خاصی وجود ندارد. وی ادامه داد:همچنین به منظور ایمنی شهروندان در عبور و مرور از بولوارهای شهر در رفوژ وسط بولوارها نیز سعی کرده ایم از پوشش گیاهی استفاده کنیم که جلوی دید رانندگان را نگیرد و از شمشاد نیز برای کنار خیابان‌ها بیشتر استفاده کردیم واز چمن کاری تیز در جاهایی خاص با ویژه در معابر گردشگری استفاده کرده‌ایم. زندیه با اشاره با مشکل کمبود از که مدت‌هاست فضای سبز شهر را با مخاطراتی مواجه کرده اید نیز گفت: در حال حاضر آب مورد نیاز فضای سبز شهر از ١٠۴حلقه چاه تامین می ‌شود که یکی از طرح های بزرگ ما که در دستور کار قرار گرفته اتصال تمامی چاه ‌ها به صورت رینگ به یکدیگر است تا در صورت خراب شدن پمپاژ یکی از چاه‌ ها آب مورد نیاز آن بخش از چاه‌ های دیگر تامین شود و در کنار آن به دلیل کمبود آب و خشکسالی چند سال اخیر به دنبال استفاده از سیستم ‌های هوشمند و آبیاری قطره ای فضای سبز و نیز استفاده از پساب تصفیه خانه نیز به عنوان یک منبع آب پایدار برای فضای سبز شهر هستیم. وی ادامه داد: همچنین با توجه به این که به دلیل برخی آفت‌ ها و خشکسالی برخی از درختان سست شده و احتمال سقوط آن ها وجود دارد یکی از اقدامات ما شناسایی درختان خطرناک بو که تعداد شناسایی شده و زمستان شاهد قطع آنها و کاشت درختان جدید به جای آن ها خواهیم بود. زندیه گفت: امسال شیراز نوروزی سبز تر را تجربه می کند و برای استقبال از نوروز نیز المان ‌های ویژه ای را در نظر گرفتیم. رئیس سازمان سيما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز گفت: تا پایان سال سر جمع بیش از یکصد میلیارد تومان در دو حوزه نورپردازی و ساماندهی فضای سبز و درختکاری در شيراز هزینه می‌شود.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.