روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
خیابان‌های شیراز نیمه اول سال پوست اندازی کردند :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 194767
1399/08/07

خیابان‌های شیراز نیمه اول سال پوست اندازی کردند

جلال الدین عرفانی- خبرنگار «خبرجنوب»/ حوالی آذر ماه سال قبل بود که شهرداری آستین ‌ها را برای یک تحول گسترده در ترمیم پوسته سیاه شهر بالا زد و در مراسم آغاز نهضت آسفالت در آن زمان حیدر اسکندرپور اعلام کرد که علاوه بر یک میلیون و ٢٠٠هزار متر مربعی که در بودجه‌ها سال ٩٨برای آسفالت دیده شده تا پایان سال قبل ٢میلیون متر مربع دیگر آسفالت نیز در شهر اجرا شود نهضتی که با توجه به وضعیت زمستانه آب و هوا و در ادامه ورود کرونا متوقف ماند، اما این پایان کار نبود و از ابتدا خرداد ماه امسال بار دیگر نهضت آسفالت این بار با هدف گذاری ٣ میلیون متر مربع آسفالت در۴ ماه کار خود را آغاز کرد، طرحی که همین چند روز قبل در جریان افتتاح تقاطع شهیدان یغمور شهردار شیراز خبر از دستیابی این طرح به اهداف اولیه آن خبرداد.
معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز در گفت و گو با «خبرجنوب» در این رابطه گفت:بر طبق بر طبق برآوردهای اولیه قرار بود ما نسبت به اجرای ٢میلیون متر مربع آسفالت در شهر اجرا کنیم اما با اهتمام صورت گرفته این رقم به ٣میلیون متر مربع افزایش یافت.
اسماعیل صالحی تصریح کرد: در همین راستا فاز اول نهضت آسفالت در شيراز از ابتدا خرداد ماه آغاز و مقرر شد تا ظرف ١٢٠روز یعنی تا آخر شهریور ٣میلیون متر مربع آسفالت در شهر اجرا شود که این امر محقق شد و تا امروز ٣میلیون و یکصد هزار متر مربع آسفالت در شهر اجرا شده است.
وی ادامه داد: اما در ادامه مسیر در فاز دوم نیز نهضت آسفالت که تا پایان سال ادامه دارد قصد داریم این رقم را تا پایان سال به بیش از ۴ میلیون متر مربع افزایش دهیم که در نوع خود یک رکورد در اجرای آسفالت شهرداری شیراز است. وی افزود: در فاز اول قرار بود که معابر اصلی، میادین و شریان‌های مهم شهر آسفالت شود که این کار انجام شد و حال در فاز دوم تا پایان سال معابر و کوچه پس کوچه های فرعی شهر تا پایان سال پوست اندازی می‌کنند.
وی با اشاره به همکاری شهرداری مناطق و سازمان عمران و بازآفرینی شهرداری در اجرای آسفالت گفت:در حال حاضر هزینه هر متر مربع آسفالت با ضخامت ۵سانتیمتر در شهر بیش از ۶٠هزار تومان است و در فاز اول نهضت آسفالت در شيراز تا کنون قریب به ٢٠٠میلیارددتومان هزینه شده است. وی افزود: البته در خصوص گلایه برخی شهروندان مبنی بر اینکه در بعضی نقاط آسفالت انجام نشده به آن دلیل بوده که در برخی نقاط به بخاطر فعالیت وحفاری دستگاه‌های خدمات رسان امکان اجرای آسفالت وجود نداشته است.
صالحی با اشاره به خودکفایی شهرداری شیراز در تولید آسفالت مورد نیاز شهر گفت:شهرداری هم اکنون دو کارخانه بزرگ تولید آسفالت در شرق و غرب شهر دارد که کارخانه تولید آسفالت دوکوهک دارای آخرین تکنولوژی است و حتی قابلیت بازیافت آسفالت های تخریب شده و تولید آسفالت رنگی را نیز دارد که البته هنوز در خصوص تولید آسفالت رنگی به دلیل برخی کمبودها اقدام نشده است.
معاون عمرانی شهرداری شیراز گفت: اما در بخش بازیافت هم اکنون در حال دپو آسفالت‌هایی که در سطح شهر تراش داده شده هستیم تا در آینده با راه اندازی بخش بازیافت بتوانیم. از این ضایعات برای تولید آسفالت جدید استفاده کنیم. که بسیار مقرون با صرفه است. وی اظهار داشت: با توجه به این که ٢٠ تا ٣٠ درصد از آسفالت به صورت تراش آسفالت انجام می ‌شود در واقع با راه ‌اندازی بخش بازیافت کارخانه تولید آسفالت شهرداری می‌توان این میزان از آسفالت هایی را که تراش داده شده به چرخه تولید آسفالت باز گرداند، این به آن معناست که ٢٠ تا ٣٠ درصد ضایعات حاصل از تخریب بازسازی آسفالت شهر به خود شهر باز می‌ گردد.
صالحی همچنین گفت: امسال با اقدامات شهرداری شیراز در لوله گذاری کانال‌های داخل شهر امکان دفع آب‌های سطحی به دوبرابر افزایش می‌یابد.وی در حاشیه بازدید از عملیات طرح‌های دفع آب‌های سطحی شیراز گفت: شهرداری شیراز براساس وظیفه قانونی و ذاتی خود موظف است برای ورود سیلاب به خصوص از ٥٢ حوزه آبریز بالا دست دروازه قرآن که حجم سنگینی از آب را وارد شهر می‌کند اقداماتی را انجام دهد.
وی با اشاره به اینکه مطالعات طرح دفع و هدایت آب‌های سطحی در چند بخش انجام شد، افزود: بخش عمده آن‌ها لوله گذاری از سمت دروازه قرآن و لایروبی کانال‌های سطح شهر است.
به گفته معاون عمرانی شهرداری شیراز امسال تا کنون ۷۰ کیلومتر لوله گذاری انجام شده و اگر اینکار ادامه دار باشد، نزدیک به دوسال کل شهر شیراز نسبت به بحث آب‌های سطحی و کنترل آب‌های ورودی، بیمه خواهد شد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.