روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
کم رویی وخجالتی بودن کودک نشانه ادب ومتانت او نیست :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 194768
1399/08/07

کم رویی وخجالتی بودن کودک نشانه ادب ومتانت او نیست

سهیلا رفیعی نژاد- خبرنگار «خبرجنوب»/ برخی والدین به دلیل تصورات اشتباه باعث به خطر افتادن رشد شناختی وحتی سلامت روان کودک شان می شوند. این اشتباهات یکی دو تا نیست و حتی گاهی موجب به خطر افتادن زندگی اجتماعی کودک در آینده می شود.
در این باره مثلا والدین می خواهند آرزوهای خودشان را به کودک القا کنند تا برای دستیابی به آن ها تلاش کند. مجبور کردن کودک به انجام اموری که انتخاب او نیست نه تنها راه به جایی نمی برد بلکه ممکن است باعث کاهش موفقیت های او شود.
عضو نظام روان شناسی ومشاوره فارس در این باره به خبرنگار»خبرجنوب» گفت: یکی از اشتباهات رایج والدین نسبت به کودک که در مراجعانم هم بسیار می بینم این است که کودک خجالتی را با با ادب اشتباه می گیرند.
کاظم احمدیان افزود: هرگز تصور نکنید کم رویی وخجالتی بودن کودک نشانه ادب ومتانت او است. کودک باید بتواند در مواقع لزوم از حق خود دفاع کند، جواب بدهد ، مخالفت کند و مبارزه نماید.
عضو نظام روان شناسی ومشاوره استان گفت: بر خلاف تصور والدین، اینکه کودک همیشه گوش کند نشانه سلامتش نیست. اگر فرزند سالم می خواهید انتظار نداشته باشید او از شما دایم حساب ببرد وهر چیزی می گویید جوابش چشم باشد.
احمدیان افزود: به والدین توصیه می کنم فرزندی تربیت کنید که به خاطر عشق واعتماد به شما با شما همکاری کند، نه اینکه به خاطر تنبیه نشدن از شما حساب ببرد.
وی افزود: علاوه بر این پدر ومادرها باید بدانند که دادن حق انتخاب به کودک در ساختن شخصیت مثبت وسازنده کودک بسیار مهم واساسی است.
این مشاوره خانواده افزود: اما دادن انتخاب باید محدود باشد. سئوال نکنید لباس چه چیزی می پوشی. به او دو یا چند لباس پیشنهاد دهید تا کودک گیج نشود وانتتخاب برای او آسان تر باشد. وی گفت: مثلا نپرسید غذا چی دوست داری؟ به او دو حق انتخاب بدهید تا بعداد با خواستن غذایی خاص مجبور به نپذیرفتن ان نشوید. عضو نظام روانشناسی ومشاوره فارس ادامه داد: حد آزادی به کودک تا جایی است که باعث آسیب به خود یا دیگری نشود وبه حقوق کسی
تجاوز نکند.
احمدیان گفت: یکی دیگر از چیزهایی که باید به آن توجه کنید این است که کودک شاد تربیت کنید؛ کودکانی که واقعا شاد هستندو خوب پرورش داده شده اند معمولا به صورت خودکار در مسیر موفقیت قرار می گیرند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.