روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
در چهار گوشه ایران :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 194921
1399/08/08

در چهار گوشه ایران

واکنش آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی به تولید سانتریفیوژ در ایران
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که بازرسان این نهاد تایید کرده‌اند ایران راه‌اندازی یک سالن تولید سانتریفیوژ را آغاز کرده است اما تکمیل نشده و این روند طولانی است.«رافائل گروسی» در مصاحبه‌ای با آسوشیتدپرس در برلین گفت که ایران میزان بیشتری اورانیوم با غنای پایین ذخیره کرده است اما به نظر می‌رسد که مقدار کافی برای تولید سلاح ندارد.آسوشیتدپرس نوشت: مدیرکل آژانس به این خبرگزاری گفت که بازرسان این نهاد تایید کرده‌اند که ایران راه‌اندازی یک سالن تولید سانتریفیوژ را آغاز کرده است.گروسی افزود: آنها این کار را آغاز کرده‌اند اما کامل نشده است. این یک روال طولانی است.به نوشته آسوشیتدپرس، گروسی جزئیات بیشتری ارائه نکرد و گفت که این «اطلاعات محرمانه» است.گروسی اظهار داشت که ایران همچنان اجازه دسترسی کامل بازرسان آژانس به تاسیسات هسته‌ای خود از جمله نطنز را فراهم می‌کند.آسوشیتدپرس در بخش دیگری از گزارش خود نوشت: آژانس در آخرین گزارش فصلی خود اعلام کرد که ایران تا ۲۵ اوت ۲۱۰۵.۴ کیلوگرم اورانیوم با غنای پایین ذخیره کرده است که ۲۰۲.۸ کیلوگرم بالاتر از میزان مجاز در برجام است. ایران همچنین به غنی‌سازی با خلوص ۴.۵ درصد ادامه می‌دهد.

ادعا‌های ریاض در مورد توافق جایگزین برجام

مقام سعودی در اظهاراتی مداخله‌جویانه خواهان توافقی جامع به عنوان توافق برجام شد. «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان سعودی در مورد «فشار حداکثری» آمریکا علیه ایران، گفت: «فشار حداکثری هنوز به نتیجه نرسیده است ؛ ما معتقد به فشاری هستیم که به گفت‎وگو میان ایران و آمریکا منجر شود». وزیر خارجه عربستان ادعا کرد: «ما خواهان توافقی مانند برجام هستیم که نقص‌های فعلی را نداشته باشد و جامع باشد که موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را
شامل شود».

دومین رهبر انصارا... هم ترور شد
به دنبال ترور وزیر ورزش و جوانان دولت نجات ملی یمن، منابع خبری از ترور یکی دیگر از رهبران جنبش انصارا... خبر دادند. به گزارش شبکه روسیا الیوم به نقل از رسانه‌ های یمن اعلام کرد افراد مسلح ناشناس شامگاه سه‌شنبه محمد یحیی المدانی، از رهبران جنبش انصارا... این کشور را ترور کردند. طبق گفته منابع محلی، عملیات ترور المدانی در نزدیکی بیمارستان «ازال» در مرکز صنعا رخ داد. محمد المدانی رئیس کمیسیون عالی دارو و تجهیزات پزشکی وابسته به دولت نجات ملی یمن بود. هنوز هیچ طرفی مسئولیت این اقدام را بر عهده نگرفته است. این درحالی است که رسانه‌های یمنی سه ‌شنبه از شهادت حسن زید، وزیر ورزش و جوانان دولت وابسته به انصارا... در جریان تیراندازی به خودروی وی
خبر دادند.

آمریکا، پیشمرگه را مسلح می‌ کند
دولت محلی اقلیم کردستان عراق از ارسال محموله سلاح و ادوات نظامی از سوی آمریکا برای «نیروهای پیشمرگه کُرد» در این اقلیم خبر داد. وزارت پیشمرگه در دولت محلی اقلیم کردستان عراق با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کرد: قرار است اوایل ماه نوامبر آینده، دومین محموله کمک‌های نظامی و لجستیکی آمریکا بین دو تیپ 14 و 16 وزارت پیشمرگه توزیع شود که این امر در چارچوب سازماندهی دوباره ساختار این تیپ‌ها و مسلح کردن آنها صورت می‌گیرد. این بیانیه که سایت «شفق نیوز» آن را منتشر کرده، افزوده است: تصمیم ارتش آمریکا برای توزیع دومین محموله کمک‌های نظامی در جریان نشست دیروز فرماندهان و تیم مستشاران بلندپایه نظامی آمریکا در اربیل با مسئولان وزارت پیشمرگه علام شد.

برگزاری نخستین انتخابات در هند زیر سایه کرونا
مقام‌های بهداشت هند در یکی از ایالت‌های پر جمعیت این کشور با آزمونی بزرگ روبرو هستند و آن، برگزاری نخستین انتخابات مجمع ایالتی است که از زمان شیوع کرونا و با وجود درخواست برای تعویق آن، برگزار می‌شود. یکی از مقام‌های انتخاباتی گفت: ماسک و مواد ضد عفونی‌کننده برای کارمندان حوزه‌های رای‌گیری تامین شده است. همچنین ماسک برای افراد فاقد آن در حوزه‌های رای‌گیری ارائه می‌شود. در اوت سال جاری میلادی، دیوان عالی هند درخواست یکی از احزاب سیاسی ایالت بیهار را برای تعویق این انتخابات رد کرد و حکم داد که پاندمی ویروس کرونا دلیل قانع کننده‌ای برای تعویق روند انتخاباتی نیست. انتظار نمی‌رود که نتایج این انتخابات تاثیر زیادی بر سیاست ملی هند بگذارد چون نارندرا مودی، نخست وزیر هند دور دوم خود را با پیروزی در انتخابات پارلمانی سال گذشته میلادی تحکیم کرده است.

آمادگی مصر برای ترسیم مرزهای دریایی با فلسطین
یک مقام فلسطینی از موافقت مصر با ترسیم مرز دریایی با فلسطین و تشکیل یک کمیته عالی در این زمینه خبر داد. محمد مصطفی، مشاور اقتصادی رئیس تشکیلات خودگردان و رئیس هیأت مدیره صندوق سرمایه گذاری فلسطین در سخنانی گفت که مصر برای بررسی جدی موضوع ترسیم مرزهای دریایی با فلسطین اعلام آمادگی کرده است و یک کمیته عالی برای بررسی آن تشکیل شد. وی تصریح کرد که موضوع تعیین مرزها به درخواست فلسطینی‌ها از سازمان ملل موضوعی قدیمی است و با نکته نظرهای کشورهای همسایه مواجه بوده است. فلسطین مرزهای دریایی در نوار غزه با مصر دارد.

شهردار بغداد استعفا کرد
شهردار بغداد به دلیل مناسب نبودن وضعیت سلامتی استعفا کرد و نخست وزیر عراق جایگزینی برای وی تعیین کرد. وی کمتر از دو ماه پیش برای این سمت انتخاب شده بود. منهل الحبوبی، شهردار بغداد پس از گذشت یک ماه و نیم از انتصابش برای این پست، اعلام کرده به دلیل وضعیت سلامتی‌اش استعفا کرده است. در همین راستا، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق نیز بعد از استعفای الحبوبی، «علاء العماری» را به جای وی به عنوان شهردار جدید بغداد تعیین کرد. وی در متن استعفای خود آورده است که به بیماری‌ای مبتلا شده است که نیاز به درمان طولانی مدت در خارج از عراق را دارد به همین علت استعفای خود را تقدیم مصطفی الکاظمی کرده است. منهل الحبوبی در حوزه معماری شهرت جهانی دارد و برخی پروژه های مهم عراق از جمله «کاخ جدید نخست وزیری» از طرح‌های اوست.

۵ سال حبس برای کارمند کنسولگری آمریکا در استانبول
دادگاهی در شهر استانبول یک کارمند کنسولگری آمریکا در این شهر را از بابت کمک به شبکه متهم به سازماندهی کودتای شکست خورده سال ۲۰۱۶ این کشور به حبس محکوم کرد؛ حکمی که می تواند هر چه بیشتر باعث گسستگی روابط آنکارا و واشنگتن شود. «نظمی جانتورک» کارمند امنیتی ترکیه ای در کنسولگری آمریکا در استانبول از سوی دادگاه این کشور مجازات حبس پنج سال و دو ماه را دریافت کرد. جانتورک هنوز از سوی دادگاه دستگیر نشده به این معنی که تا زمان فرآیند تجدید نظر آزاد می ماند.
مساله محاکمه های مربوط به شهروندان آمریکایی و کارمندان کنسولگری آن در ترکیه یکی از عوامل فراوان اختلاف میان آمریکا و ترکیه به عنوان دو هم‌پیمان عضو ناتو مطرح بوده است. جانتورک در آخرین دفاعیه خود هر گونه پیروی خود از فتح ا... گولن، روحانی ترکیه ای ساکن آمریکا که از سوی آنکارا به عنوان مغز متفکر تلاش برای کودتا در سال ۲۰۱۶ معرفی شده رد کرده و گفت که شغل او ایجاد می کرده که با مقامهای محلی درزمینه مسائل امنیتی هماهنگی کند.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.