روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
سلاخی کوسه‌ها برای ساختن واکسن کرونا :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 194924
1399/08/08

سلاخی کوسه‌ها برای ساختن واکسن کرونا

شواهد نشان می‌ دهد شرکت‌ های دارویی، کپسول‌های اسکوالن را به اقصی نقاط دنیا از استرالیا و آمریکا گرفته تا اروپا و آسیا صادر کرده‌اند و در آینده هم استحصال این ترکیب برای ساخت واکسن‌ های کرونا قرار است بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کوسه را قربانی کند تا به میزان یک ‌تن اسکوالن از کبد کوسه‌ ها استحصال شود.
کارشناسان حفاظت از حیات ‌وحش هشدار می ‌دهند کوسه‌ ها قربانی اصلی واکسن کرونا ویروس جدید خواهند بود. اسکوالن (Squalene) یک ترکیب ارگانیک طبیعی است که در روغن کبد کوسه یافت می‌شود و از خانواده استروئیدها است. این ترکیب شیمیایی، چگالی نسبی در حدود ۰.۸۵۵ دارد و از آب هم سبک‌ تر است.
اسکوالن به‌ صورت طبیعی در بدن بسیاری از حیوانات و البته گیاهان یافت می‌ شود و برخی داروسازان از آن به‌ عنوان قرص امگا-۲ یاد می‌کنند و می‌گویند مزایای بسیاری مشابه امگا-۳ دارد و همچون آنتی‌ اکسیدان ‌ها می ‌تواند در بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، جذب ویتامین‌های مختلف، کاهش کلسترول، ضد لخته‌ سازی خون، کاهش عوارض ناشی از آلرژی، کاهش التهاب، کاهش زیان ‌های وارده ناشی از پرتو درمانی، سلامت پوست و سلامت سلول‌ های مختلف بدن مؤثر باشد.
متأسفانه یکی از تهدیدهایی که به ‌تازگی بقای کوسه‌ ها را به خطر انداخته، حاصل همین رویکرد اشتباه و سوء برداشت‌ های متعاقب آن است. کوسه‌ ها را شکار می ‌کنند و کبدشان را در اختیار برخی شرکت‌ های دارویی می ‌گذارند تا طی فرآیندی خاص، کپسول‌ هایی با عنوان اسکوالن طبیعی به بازارهای جهانی ارائه کنند.
شواهد نشان می‌ دهد شرکت ‌های دارویی، کپسول‌های اسکوالن را به اقصی نقاط دنیا از استرالیا و آمریکا گرفته تا اروپا و آسیا صادر کرده‌ اند و در آینده هم استحصال این ترکیب برای ساخت واکسن ‌های کرونا قرار است بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کوسه را قربانی کند تا به میزان یک‌تن اسکوالن از کبد کوسه‌ها استحصال شود.
حفاظت ‌گران حیات ‌وحش می‌ گویند آمار سلاخی کوسه‌ ها می ‌تواند از این هم فراتر برود، زیرا مشخص نیست چه میزان اسکوالن قرار است در این به‌ اصطلاح واکسن ‌ها مورد استفاده قرار گیرد. برآوردهای کنونی مؤید این است که اگر هر انسان در دنیا بخواهد دو دوز از این واکسن را داشته باشد، به کبد دست‌ کم نیم میلیون کوسه نیاز خواهد بود. این در حالی است که اکنون شرکت بریتانیایی جی ‌اس ‌کی ‌ (GlaxoSmithKine) از اسکوالن کوسه‌ها برای ساخت واکسن‌های آنفلوآنزا استفاده می‌کند و اعلام کرده است به‌زودی یک میلیارد دوز از این ترکیب را در ساخت واکسن‌های کرونا ویروس جدید به کار خواهد برد.
روغن کوسه در صنعت داروسازی کاربرد گسترده‌ای دارد. برخی معتقدند روغن کوسه به‌نوعی نقش روان‌کننده دارد، یعنی ترکیبی است که باعث افزایش کارآیی یک واکسن و مهم‌تر از آن موجب بهبود عملکرد سیستم ایمنی می‌شود. اما دست‌اندرکاران حفاظت از حیات‌وحش به‌شدت نگرانند که سلاخی این تعداد کوسه، اثر جبران‌ناپذیر بسیار شدیدی بر اکوسیستم‌های دریایی و اقیانوسی بر جا بگذارد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.