روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
خشم ضد فرانسوی اوضاع را خطرناک کرده است :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 194928
1399/08/08

خشم ضد فرانسوی اوضاع را خطرناک کرده است

یک روزنامه فرانسوی شرایط را برای فرانسه خطرناک توصیف کرد. روزنامه قدیمی «فیگارو» در گزارشی با عنوان «موج خشم ضد فرانسوی جهان عرب اسلامی را برانگیخت» نوشت: مبارزه تحریم محصولات فرانسوی در منطقه در اعتراض به اظهارات امانوئل ماکرون در مورد آزادی توهین به مقدسات آغاز شده است. حدود 200 عرب اسرائیلی در برابر سفارت فرانسه در اسرائیل فریاد خشم آمیز خود را سر دادند. معترضان در محل اقامت «اریک دانون» سفیر فرانسه در اسرائیل زیر پلاکاردهایی برای دفاع از حضرت محمد (ص) جمع شدند و تصاویر رئیس جمهور فرانسه را سوزاندند.
امین بخاری که سخنرانی رئیس جمهور فرانسه را به بازی «راست افراطی» متهم کرد، گفت: «پیامبر در اسلام مقدس است و کسی که حیثیت وی را خدشه دار سازد، به همه مردم توهین کرده است».
حماس هم در بیانیه ای اعلام کرد: «توهین به ادیان و پیامبران مسئله آزادی بیان نیست بلکه فرهنگ نفرت را ترویج می کند».
جهاد اسلامی نیز اعلام کرد که «توهین» به اسلام و پیامبر آن «خط قرمزی» است که «قابل تحمل نیست».
جنبش های اعتراضی نیز در لبنان ، طرابلس و صیدا گزارش شده است. در سوریه ، در دیرالزور ، شهری تحت کنترل نیروهای کُرد، شبه نظامیان برای پراکنده کردن تظاهرات ضد فرانسه آتش گشودند.
ترکیه، ایران، پاکستان، کویت و اردن کاریکاتورهای پیامبر (ص) را محکوم کردند بدون این که سر بریدن ساموئل پتی را محکوم کنند.
اگر چه ملک عبدا... در راهپیمایی پاریس 2015 برای شارلی ابدو شرکت کرده بود اما این بار سخنگوی پادشاهی اردن نارضایتی خود را از توزیع جدید کاربکاتورها ابراز کرد. «فیصل فائز» رئیس مجلس سنای اردن هم از نیروها خواست تا با هر گونه تلاش برای توهین به مقدسات ادیان و پیامبران الهی به بهانه آزادی بیان، مقابله کنند.
در این بین نیز کاریکاتوری که در مجله شارلی ابدو فرانسه درباره رئیس جمهور ترکیه منتشر شد، انتقاد شدید این کشور را در پی داشت و مقام‌ های ترکیه آن را «تلاشی مشمئز کننده» با هدف اشاعه فرهنگ نفرت و انزجار توصیف کردند. دادستانی کل در آنکارا تحقیقی را در خصوص مسئولان شارلی ابدو که تصویری کاریکاتوری از اردوغان منتشر کرده‌ بود، آغاز کرد.
نسخه جدید از مجله شارلی ابدو فرانسه با تصویری از کاریکاتور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در یک موقعیت نامناسب خشم دولت آنکارا را برانگیخته و بر تنش‌ های دو کشور دامن زده است.
«ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در توییتی انتشار این کاریکاتور را نشانه عدم احترام به باورها، ارزش ‌ها یا مقدسات دانست و گفت: آن ها فقط ابتذال و بی‌ اخلاقی خودشان را نشان می ‌دهند. حمله به حقوق شخصی شوخ طبعی و آزادی بیان نیست. سخنگوی دولت فرانسه نیز در ادامه دفاع از اقدامات ضد اسلامی این کشور گفت: به هیچ وجه از اصول و ارزش ‌های خود کوتاه نمی ‌آییم. «گابریل اُتال» اظهار کرد: فرانسه در روزهای اخیر در معرض تهدید تروریستی رو به رشدی قرار داشته که درخواست ‌های انزجار آمیز آن ها را تغذیه می ‌کنند اما ما اراده ‌مان را در مقابله با اسلام رادیکالی بی ‌امان تقویت می ‌کنیم.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.