روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
ساده و خودمانی مثل همه قصه هایش :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 194939
1399/08/08

ساده و خودمانی مثل همه قصه هایش

و نیز زبانِ عوام فهمِ خواص پسند آن‌ هاست. دیگر این که او برای خلق آثارش از جان مایه می ‌گذارد تا جایی که به گفته خودش یک داستان کوتاه را پنج بار از نو نوشته است.
هوشنگ مرادی کرمانی سال 96 نیز نامزد جایزه «آسترید لینگرن» شده است. آثار وی عبارتند از: چکمه، خمره، مهمان مامان، نخل، کوزه، مثل ته خیار، بچه‌ های قالی باف، مشت بر پوست، تنور، هوشنگ دوم، نازبالش، نه تر و نه خشک، مثل ماه شب چهارده، لبخند انار و قصه ‌های مجید. هوشنگ مرادی کرمانی که سال گذشته از او به عنوان چهره ماندگار تقدیر شد، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.
شاید امسال یکی از خبرهای دلچسب در حوزه فرهنگ تبدیل خانه این نویسنده شهیر به قصه خانه باشد. دیروز شهردار منطقه 12 تهران از تبدیل خانه هوشنگ مرادی کرمانی به قصه‌ خانه خبر داد.
علی‌ محمد سعادتی در بازدید از خانه قدیمی هوشنگ مرادی کرمانی خالق قصه‌ های مجید در یکی از کوچه ‌های خیابان شهید جاویدی (گذر میرزا محمود وزیر سابق)، از مرمت این خانه و تبدیل آن به قصه‌ خانه‌ کودک خبر داد و گفت: استاد کرمانی که صاحب آثار، قصه ‌ها و هنرمندی ‌هایی در حوزه کودک و نوجوان مانند مهمان مامان و قصه‌ های مجید است با آثار ارزنده خود، دوره کودکی و نوجوانی خیلی از ما را شکل داده و ان ‌شاء ا... با اقدامی که صورت گرفته، خانه قصه و داستان کودک تهران را در این مکان راه ‌اندازی خواهیم کرد.
وی ضمن اعلام این مطلب که سنگفرش کوچه و لایه ‌برداری دیوارها از اولین اقدامات در این باره خواهد بود، از احتمال تملک یکی از خانه‌ های مجاور این ملک خبر داد و گفت: معمولاً خود فضای خانه‌ های بزرگان، به خانه ‌موزه تبدیل می ‌شود و برای برنامه‌ ها و اقدامات اجرایی، فضایی در مجاورت آن ها در نظر گرفته می ‌شود که اگر امکانش فراهم شود، با تملک یکی از خانه ‌های مجاور در تکمیل این فضا اقدام خواهیم کرد.شهردار منطقه 12 با بیان این نکته که اکنون در حال انجام کارهای محتوایی این اقدام هستیم ادامه داد: این مکان نیازمند یک طراحی مفهومی و یک طراحی کامل لوکیشن است که در مورد آن با بنیاد فارابی هم صحبت ‌هایی داشته ‌ایم.بنا براعلام روابط عمومی شهرداری منطقه 12، هوشنگ مرادی کرمانی نیز در این‌ باره، از انجام این اقدام ابراز رضایت کرد و گفت: بر استفاده از عبارت «قصه ‌خانه» به جای «خانه داستان» برای این خانه تأکید دارم چرا که به ‌نوعی با یک تغییر کوچک، کار جدیدی در نام ‌گذاری کرده‌ ایم؛ اگر به آن خانه قصه یا خانه داستان بگوییم، از آن جا که در فضاهای مشابه نظیر خانه هنرمندان، خانه تئاتر و... زیاد به کار رفته، جذابیت نخواهد داشت؛ اگر چه در پرانتز قطعاً به خانه مرادی کرمانی اشاره خواهد شد.
وی افزود: به‌ هر حال شهرداری هر برنامه‌ ای برای این خانه داشته باشد، من هم می‌ پذیرم، ولی خود من دوست دارم این جا فضایی باشد که بچه‌ ها و خانواده ‌ها جمع شوند، قصه بگویند، قصه بشنوند و کسانی را دعوت کنند که در آن جا داستان ‌نویسی آموزش دهند و کارهایی از این دست صورت گیرد.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.