روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
هشدارها جدی نگرفته نشد، در اکثر خانه‌های فارس یک یا چند نفر مبتلا هستند :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 197118
1399/09/03

هشدارها جدی نگرفته نشد، در اکثر خانه‌های فارس یک یا چند نفر مبتلا هستند

سهیلا رفیعی نژاد- خبرنگار «خبرجنوب»/ کنترل ویروس کووید 19 از دست خارج شده است. گواه این مطلب مشاهده ابتلابه کرونا درهمه رده های سنی در کشور و از جمله فارس است. استوری های مرگ و میری که این روزها دوستان و آشنایان می گذارند نشان از وضعیت نا مطلوبی دارد که مرگ های ناشی از کرونا را در فارس افزایش داده است. این مرگ ها بیشتر در بین سالمندان و بیماران زمینه ای است اما جهش ویروس و مراجعه دیرهنگام به پزشک باعث شده جوان هم در بین فوتی ها مشاهده شود. در این باره با وجود تاکیدهای بسیارو ایجاد محدودیت ها برخی پلاک های غیر بومی به استان وارد می شوند و برخی بومی ها هم از راه های قدیمی و خاکی سعی دارند خودشان را به نقاط دیگر کشور برسانند و با جابه جایی ویروس خودشان و بقیه را دور می زنند، غافل از اینکه کووید 19 همه را دور زده ودر کمین نشسته است.
کارشناس مسئول بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این باره به خبرنگار «خبرجنوب» گفت: اگر مردم رعایت نکنند وضع از این هم بدتر می شود. اگر چه به هر صورت سیستم های اجرایی با یک سری تعطیلی ها موافقت کردند، اما این تعطیلی ها کمی دیرهنگام بود. دکتر بختیاری افزود: مطالعات نشان داده شده در واقع مهعمترین علت افزایش موارد ابتلا دور همی های خانوادگی است. اگر مردم تصمیم به رعایت نگیرند در واقع با این نوع تعطیلات بستر مناسبی را برای این دورهمی ها فراهم می کنیم.
دکتر بختیاری تصریح کرد: پس آموزش ها وهشدارهای هدفمند در زمینه عدم شرکت در دورهمی های خانوادگی اهمیت بسیاری در تاثیر تصمیم گیری های اخیر در کنترل اوضاع دارد. به نظر می آید در حال حاضر هشدارها در این باره قوی نیست ودر آموزش ها باید با جزیات بیشتر در این باره صحبت شود.
این کارشناس مسئول بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: به دلیل طولانی شدن پاندمی، هنوز عادی انگاری در بین ببرخی خانواده ها وجود داردو همین مسئله باعث شده در هر خانواده چند نفر با هم مبتلا بشوند. هشدارها را جدی نگرفتید، در اکثر خانه های فارس یک یا چند نفر مبتلا هستند. متاسفانه رعایت ها وقتی در مکانی مثل خانواده می اید کم رنگ می شود. وی با اشاره به تعطیلی ها اخیر گفت:این مرحله باید دوره سوم تعطیلی ها باشد و کشورهایی که تعطیلی های اینگونه را در چند مرحله گذاشتند وضعیت بسیار بهتری از نظر تعداد مبتلایان به کرونا دارند.
بختیاری با اشاره به برخی تصمیم گیری های دیر هنگام در این باره یاداورشد: بهترین فرصت را که15 اسفند سال قبل تا 15 فروردین امسال بود وباید در این بازه زمانی کل کشور را تعطیل می کردیم از دست دادیم واگر بخواهیم واضح حرف بزنم،ما همان اول در این باره کوتاه آمدیم واگر برخی کشورها شرایطشان بهتر است به دلیل تصمیم گیری به موقع وسریع بوده است.
این کارشناس مسوول بیماریهای واگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز عنوان کرد: در کشور واستان در این نه ماه هیچوقت به طور کامل چرخه انتقال قطع نشد؛ این مسئله هم دلایل متفاوتی دارد چون توان تست به اندازه کافی وجود نداشت. تصمیم گیری ها درست اجرا نمی شد وچندین وچند دلیل دیگر.
وی افزود: در 10 ماهه گذشته هم فرصتش بود و هم مستنداتش که بتوانیم خسارات را به حداقل برسانیم، اما آنچنان که سیستم های علمی و کارشناسی می گفتند عمل نشد ویا بهتر بگوییم نظرهای کارشناسی را درست اجرا نکردند. اگر چه ابتلا درهمه گروههای مختلف سنی در استان وجود داشته اما موارد بستری وفوت در گروههای سالمندان بیشتر بوده است. 10 تا 29 ساله ها 30 درصد سهم انتقال ویروس کرونا ر ا به دیگران، در فارس دارند وبیشترین گروهی که در انتقال این ویروس نقش دارند 10 تا29 ساله ها در استان هستند. اینها معمولا علایم شان خفیف تا متوسط است وبرخی هم ناقل سالم اند. از آنجا که گروه سنی یاد شده بیشترین تحرک را در جامعه و تماس را با پدر ومادر دارند احتمال انتقال ویروس ر ابه گروههای پرخطر بالا برده اند.بختیاری گفت: گر چه چرخه انتقال ویروس از دست خارج شده و در هر خانه ای که نگاه می کنید یک مورد مثبت می توانید پیدا کنید، که یا دوران بیماری را گذرانده یا مبتلا هست اما همچنان از مردم خواستاریم دست از عادی انگاری در خانه وجامعه بردارند تا اوضاع بهتر شود.کارشناس مسئول بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی شیرازادامه داد: هنوز بهترین کار این است که در صورت وجود هر گونه علایم بالینی به خصوص در گروههای پر خطر مانند دیابتی ها، افراد دچار مشکلات فشارخون وقلبی عروقی بدون از دست دادن وقت به پزشک خانواده مراجعه مراجعه کنید. اگر این موارد را در همان ابتدای ابتلا تحت نظر قرار بگیریم می توانیم کمترین موارد مرگ ومیررا در استان داشته باشیم.وی عنوان کرد: اگر افراد تب، بدن درد، سرفه، آب ریزش بینی، گلو درد وسردرد را در خود ویا اطرافیان دیدند باید بنا را بر کووید بگذارند، مگر اینکه خلافش ثابت شود. با توجه به فاکتورهای خطر بیماران زمینه ای باید با شروع علایم به پزشک خانواده مراجعه کنند نه اینکه یک هفته بعد با حالت و علایم شدید بیماری تازه نزد پزشک بروند.
این متخصص پزشکی اجتماعی گفت: دو فاز در بیماری کرونا داریم، فاز اولیه تکثیر ویروس است وفاز دوم التهابی هست ودر فاز اول تهدیدی نیست وعلایم غیر اختصاصی نشان نمی دهد، اما در فاز التهابی ممکن است بخصوص بیماران زمینه ای به وضعی برسند که نیاز به بستری پیدا کنند؛ که با مراجعه به موقع در فاز اولیه به نحو قابل توجهی می توان به آنها کمک کرد.
وی ضمن ابراز نگرانی از برخی ترددهای غیر ضروری با وجود هشدارها ومحدودیت ها، گفت: ورود پلاک های غیر بومی وخروج پلاک های بومی استان می تواند اوضاع را بدتر از این که هست کند. در این باره با توجه به جابجایی مخازن ویروس احتمال انتقال آن چند برابر می شود وعلاوه بر این وقتی فردی به ویروس آلوده می شود مثل تانکر حمل ویروس است و می تواند ویروس را به هر جاییکه می خواهد ببرد. هر قدر تعداد مخازن ویروس کمتر باشد، احتمال کنترل افزایش می یابد. هر قدر تردد به خصوص تردد های بومی کمتر شود، مخازن ویروسی کمتری وارد استان می شود و موارد ابتلا کمتر می گردد. این مخازن زنجیره وارند و می توانند به هم با تردد ها وصل شود وموج عظیمی از مخازن ویروس را بوجود بیاورند.، که باعث می شود در دوره کوتاه زمانی تعداد بسیاری از انسانها مبتلا شوند .همین امر باعث شده تعداد افراد لیست انتظار افراد با علایم شدید برای بستری در در بیمارستانها در استان زیاد گردد.می شود. بختیاری درابره برخی که جواب تست شان منفی است اما علایم دارند و حتی علامتی ندارند هم گفت: تست منفی نشانه نداشتن کرونا نیست ودر شرایط پاندمی که 9 ماه گذشته، تست ارزش خودش را از دست می دهد وارزش چندانی ندارد و کار به جایی کشیده که برای پیشگیری و کنترل این را باور کنیم که هر فردی الوده است مگراینکه خلافش ثابت شود.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.