روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
دشواری‌های سرمایه گذاری در فرآوری میوه جان سخت :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 197248
1399/09/05

دشواری‌های سرمایه گذاری در فرآوری میوه جان سخت

غیاث ملک حسینی- خبرنگار «خبرجنوب»/ استان فارس یکی از قطب‌های کشت گردوی کشور به شمار می آید اما همچنان درگیر مشکلاتی است که باعث شده سرمایه گذاری در بخش فرآوری این محصول به خوبی انجام نشود و شهرستان های گردو خیز استان از حضور سرمایه گذاران محروم باشند البته استقبال نکردن سرمایه گذاران یک دلیل عمده دارد و آن هم نداشتن یک الگوی کشت مناسب در باغات گردو بوده، به طوری که در شهرستایی که در تولید گردو معروف هستند محصولات چندان با کیفیت و یکدستی به وجود نمی آید و نظر سرمایه گذاران برای ایجاد کارگاه ها و یا کارخانه های فرآوری چندان جلب نمی شود.

8 هزار هکتار باغ گردو در فارس داریم
به گفته مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس این استان با 8 هزار هکتار باغ گردو، رتبه پنجم سطح زیر کشت کشور را در اختیار دارد. از این میزان بالغ بر 5 هزار و 100 هکتار در حال اصلاح و سرشاخه کاری است و2 هزار و 750 هکتار آن باروری دارند. مجید رضا پاکاری با بیان این که 16 هزار و 200 تن محصول از باغات استان به دست می آید، گفت: بیشترین باغ‌ های گردوی استان در شهرستان‌های بوانات، اقلید، سپیدان و خرم بید قرار دارند اما با توجه به این که بخش بسیار زیادی از آن ها به روش بذری ایجاد شده اند یکی از مشکلات بزرگ ما سرمازدگی بهاره آن هاست که باعث کاهش عملکرد و همچنین کیفیت محصول می شود.

اصلاح ارقام گردو با هدف فرار از سرمازدگی درختان
به گفته وی، طی سال های اخیر تلاش شده با برنامه ریزی و تلاش برای تولید محصولات تجاری و با کیفیت، کشت ارقام اصلاح شده گردو در استان توسعه پیدا کند و نسبت به احیاء باغ‌های فرسوده با استفاده از روش پیوند سرشاخه کاری نیز اقدام شود.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس هدف از انجام این کار را دستیابی به محصول با کیفیت تر و دارای قابلیت رقابت تجاری عنوان کرد و ادامه داد: طرح اصلاح باغات گردو از سال 97 آغاز و در آن سال بالغ بر 250 درخت به صورت آزمایشی و ترویجی مورد پیوند سرشاخه کاری قرار گرفت که مورد استقبال باغداران واقع شد. همچنین در سال 99-98 نیز بالغ بر
دو هزار درخت دیگر با گونه های دیر گُل مورد پیوند سرشاخه کاری قرار گرفتند.پاکاری یکی از ویژگی های استفاده از گونه های دیر گُل برای باغات فارس را حفظ درختان از سرمای بهاره عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه زمان گل دهی این درختان نسبت به گونه‌های بذری دیرتر اتفاق می‌افتد، عملاً سرمای بهاره را از سر می گذرانند و به شاخه‌ها و محصولات آنها خسارتی وارد نمی شود.وی همچنین از پیوند سرشاخه سه هزار درخت گردوی دیگر در سال جاری خبر داد و گفت: برای پیوند سرشاخه کاری، شاخه‌ها و پیوندک های مناسب را از درختان نخبه می گیریم و پس از نگهداری در شرایط مناسب سردخانه‌ای، فروردین و اردیبهشت سال آینده عملیات پیوند را در باغات هدف انجام می دهیم.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس با بیان اینکه توسعه و احیاء باغات با استفاده از ارقام دیر گُل در دیگر استان های کشور هم در حال رخ دادن است، گفت: اصلاح باغت گردو سالیانه 5 میلیارد تومان اعتبار می خواهد، با این حال سازمان جهاد کشاورزی، هم در قالب اعتبارات ملی و هم از محل اعتبارات استانی، یارانه‌هایی را برای باغداران به منظور احیاء و اصلاح باغ های شان با روش پیوند سر شاخه کاری در نظر گرفته است.
پاکاری همچنین با اشاره به اینکه در شهرستان نی ریز نیز باغ ارقام مادری گردو احداث شده است، گفت: بخشی از پیوندک های مورد نیاز سرشاخه کاری درختان گردوی استان از این باغ تامین می شود.

سرشاخه کاری و اصلاح هر درخت به طور متوسط 150 هزار تومان هزینه دارد
به گفته وی سرشاخه کاری و اصلاح هر درخت بطور متوسط 150 هزار تومان هزینه دارد و بسته به اینکه درخت چند بازو داشته باشد ممکن است عملیات سرشاخه کاری و اصلاح، دو یا سه سال زمان ببرد.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس در ادامه سخنان خود با تاکید براینکه تولید و فرآوری گردو در استان فارس نیاز به سرمایه گذاری دارد، گفت: علاوه بر گردویی که در بخش خشکبار استفاده می شود، امکان سرمایه گذاری در زمینه کارگاه‌ها و کارخانه‌های روغن گیری از این محصول نیز وجود دارد.پاکاری از دیگر قابلیت های گردو را استفاده از چوب درختان خشک شده برای مصنوعات چوبی عنوان کرد.

ثمردهی اقتصادی درختان اصلاح شده از سال پنجم شروع می‌شود، درختان بذری از سال پانزدهم
وی بر حمایت این سازمان از سرمایه گذاران در حوزه فرآوری گردو تاکید کرد و افزود: با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از باغات گردوی استان به روش بذری ایجاد شده اند، اجرای طرح های احیا و سرشاخه کاری با هدف کاهش دوره نونهالی، کاهش ارتفاع درختان و کاهش هزینه های برداشت، بهبود عملکرد و یکدست و یکنواخت شدن محصولات و افزایش کیفیت به منظور جذب سرمایه گدار انجام می شود.
به گفته مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس دوره ثمردهی اقتصادی درختان پیوندی و اصلاح شده از سال پنجم شروع می شود، این در حالی است که در درختان بذری این مدت 15 سال هم به طول می انجامد.

تقریباً 60درصد باغات گردوی بوانات از مدار تولید خارج شده اند
اما سید عبدالرسول موسوی، رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان بوانات با اشاره به کاهش سطح زیر کشت باغات این شهرستان به دلیل خشکسالی و سرمازدگی گفت: در این شهرستان 1830 هکتار باغ گردو وجود دارد که بطور متوسط در هر هکتار 1500 کیلو محصول از آنها برداشت می شد، اما در چند سال گذشته به دلیل خشکسالی و سرمازدگی این میزان کاهش قابل توجهی پیدا کرده است.وی با بیان اینکه امسال باغات شهرستان از سرمازدگی در امان بودند و خسارتی از این بابت نداشتند، اظهارداشت: با این احوال هم متوسط برداشت امسال به یک تن در هکتار نرسید؛ چراکه حدود 30درصد باغات به علت خشکسالی از بین رفته‌اند و تقریباً 30 درصد هم به علت نیمه خشک بودن و شدت خسارات گذشته، عملاً در مدار تولید قرار ندارند. این بدین معناست که تنها 40 درصد باغات شهرستان امکان تولید اقتصادی و تجاری دارند.

مشکل بزرگ تنوع ارقام گردو و بی رغبتی سرمایه گذاران
رییس اداره جهاد کشاورزی بوانات یکی از ایرادات باغ های این شهرستان را تنوع و تکثر ارقام گردو عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه این باغ ها به روش بذری و از ارقام و گونه های مختلف احداث شده اند، عملاً امکان برداشت محصولات یکدست و با کیفیت همسان در آنها وجود ندارد، همین هم باعث شده تا سرمایه گذاران رغبتی برای حضور در این عرصه و ایجاد کارگاه ها و یا کارخانه فراوری گردو نداشته باشند.موسوی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کمبود اعتبارات در سال گذشته باعث شد اجرای طرح سرشاخه کاری درختان گردو با کندی همراه شود، اظهارداشت: خوشبختانه امسال برای هزار اصله درخت، طرح سرشاخه کاری اجرا می شود که نتیجه آن را در سال های بعد خواهیم دید.به گفته وی از سال 90 به این طرف به دلیل خشکسالی نزدیک به 30 درصد باغات گردوی شهرستان از بین رفته و چوب باغات خشک شده توسط باغداران برای استفاده در مصنوعات چوبی، بارگیری و به شمال ارسال می شود.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.