روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
جهان خبر :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 197312
1399/09/05

جهان خبر

ظریف: جهان باید مردم افغانستان را بالاتر از ملاحظات دیگر قرار دهد
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی سخنرانی در کنفرانس مجازی افغانستان ۲۰۲۰ در ژنو تاکید کرد که جهان باید مردم افغانستان را بالاتر از ملاحظات دیگر قرار دهد. محمد جواد ظریف اظهار کرد:این تراژدی عظیمی است که بیست سال بعد از کنفرانس بن ما هنوز در حال صحبت در مورد جنگ در افغانستان هستیم. برای بیش از ۴۰ سال، مردم افغانستان متحمل خونریزی ‌هایی بوده‌ اند که عمدتا از خارج نشأت گرفته است. وی افزود: رویکرد نظامی برای ایجاد صلح شکست خورده است و حضور نیروهای خارجی به معضلی دیرپا بدل شده است. خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان -همراه با انتقال روان و مؤثر وظایف آن‌ها به نیروهای امنیتی افغانستان – گامی در جهت صلح پایدار خواهد بود.

نخست‌وزیر ارمنستان معاون وزیر دفاع را برکنار کرد
نخست‌وزیر ارمنستان، چهار روز پس از برکناری وزیر دفاع این کشور، معاون او را نیز برکنار کرد. «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان، «گابریل بالایان» معاون وزیر دفاع را از سمت خود برکنار کرد. روز جمعه گذشته نیز «آرمین سرکسیان» رئیس‌جمهور ارمنستان سه وزیر کابینه پاشینیان را برکنار کرد. در این دستور «دیوید تونویان» وزیر دفاع، «فیلیکس تسولاکیان» وزیر شرایط بحرانی و «زارویی باتویان» وزیر کار برکنار شدند. پیش از آن رسانه‌ها از استعفای «زهراب مناتساکانیان» وزیر خارجه ارمنستان تحت فشار «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان خبر داده بودند. در پی تشدید اعتراضات در ارمنستان در پی توافق با جمهوری آذربایجان در خصوص منطقه «قره باغ کوهستانی»، «آرمن سرکیسیان» رئیس‌جمهور ارمنستان روز دوشنبه هفته گذشته طی یک سخنرانی، بر لزوم استعفای دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام تأکید کرده بود.

نتانیاهو خطاب به وزیر جنگ رژیم صهیونیستی: عاقل باش!
نخست وزیر رژیم صهیونیستی، وزیر جنگ و نخست وزیر تناوبی این رژیم را به استفاده از ارتش برای اهداف سیاسی در پرونده زیردریایی آلمان متهم کرد. بنی گانتس، وزیر جنگ و نخست وزیر تناوبی رژیم صهیونیستی اخیرا کمیسیونی ویژه را برای تحقیق در مورد پرونده زیردریایی های آلمان که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم در آن متهم شناخته شده، تشکیل داد. در همین راستا، نتانیاهو در واکنش به تشکیل کمیته تحقیق از سوی گانتس گفت: «کمیته تحقیقات قبلا در مورد یافته های خود توافق کرده است». وی از گانتس خواست: «عاقل باشد و به نفع شهروندان اسرائیل در مبارزه با کرونا ، بهبود اقتصاد و گسترش دایره صلح به کار خود برگردد».

توافق چهارجانبه برای ورود گردشگران عرب حوزه خلیج فارس به مسجدالاقصی
یک روزنامه عبری‌ زبان از توافق چهارجانبه اردن، امارات، بحرین و تشکیلات خودگردان فلسطین برای ورود گردشگران کشورهایی که توافق صلح با رژیم صهیونیستی امضا کرده‌اند، به مسجدالاقصی خبر داد. روزنامه «یسرائیل هیوم» در گزارشی اعلام کرد، گردشگرانی از امارات و بحرین که وارد اراضی اشغالی می‌شوند و مایلند از مسجد الاقصی بازدید کنند از طریق گذرگاه‌های اردن و فلسطین وارد این اراضی خواهند شد. هشت گذرگاه که مسلمانان از آن استفاده می‌کنند و باب المغاربه برای یهود و گردشگران وجود دارد. در دیدار هفته گذشته بین نمایندگان امارات، بحرین، اردن و تشکیلات خودگردان فلسطین با این مسئله توافق شد. این توافق بعد از آن صورت گرفت که درگیری‌هایی میان مسئولان اوقاف و شهروندان اماراتی که اخیرا از مسجد الاقصی بازدید کردند، رخ داد.

عرضه رایگان واکسن چینی کرونا در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه گفت: واکسن کووید ۱۹ ساخت چین رایگان است و به زودی اولین دوزهای واکسن را تحویل می ‌گیریم. به گفته «فخرالدین کوجا» وزیر بهداشت ترکیه، واکسن کووید-۱۹تولید شده در چین است و در حال حاضر تحت آزمایشات انسانی در ترکیه قرار دارد و به صورت رایگان در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت.وی افزود: ۱۰ میلیون دوز واکسن تولید شده توسط شرکت Sinovac در حال انتقال به کشور است.روند نظارت بر اثربخشی این واکسن هنوز در ۲۵ مرکز در ۱۲ شهر ترکیه در حال انجام است و به افراد داوطلب تزریق می‌شود. تاکنون ۷۲۶ نفر از کادر درمان واکسن را دریافت کرده‌اند و در مجموع ۱۲۳۷ دوز واکسن تزریق شده است.وزیر بهداشت ترکیه تاکید کرد: تمام مراحل قانونی این واکسن به پایان رسیده است و کادر درمان در اولویت دریافت واکسن هستند.وزیر بهداشت ترکیه تاکید کرد که این واکسن رایگان خواهد بود اما داروخانه ها مجاز هستند واکسن های دیگری را که اکنون در مرحله تولید هستند در صورت دریافت مجوز به فروش برسانند.

افشای فشارهای پشت پرده آمریکا به لبنان
یک منبع نزدیک به رئیس جمهور لبنان از فشارهای آمریکا بر این کشور درخصوص تشکیل کابینه آتی پرده برداشت. این منبع که خواست نامش فاش نشود، در گفتگو با خبرگزاری آناتولی ترکیه با اشاره به اینکه انتظار نمی رود کابینه لبنان به زودی تشکیل شود، گفت: احتمال دارد فشارهایی پنهان از سوی آمریکا بر روند تشکیل کابینه وجود داشته باشد. این منبع از ارائه جزئیات بیشتر در این زمینه خودداری کرد. همچنین «محمد الحجار» نماینده فراکسیون «المستقبل» لبنان به ریاست سعد حریری، نخست وزیر مکلف در گفت وگو با آناتولی بدون نام بردن از کشور و یا گروهی اظهار کرد: کسانی هستند که نمی‌خواهند تعهد طرح پیشنهادی فرانسه به واقعیت درآید. الحجار در ادامه گفت: طرح فرانسه برای تشکیل کابینه‌ای از چهره‌های غیر حزبی هنوز روی میز است.

مصر اخوان المسلمین را تروریستی اعلام کرد
دادگاه کیفری قاهره در حکمی اخوان المسلمین را به مدت پنج سال در فهرست «گروه‌ های تروریستی» قرار داد. دادگاه کیفری قاهره در حکمی نام ۲۸ تن از اعضای گروه اخوان المسلمین را در فهرست به‌ اصطلاح تروریسم قرار داد و آنها را به پنج سال حبس محکوم کرد. طبق این گزارش، ازجمله برجسته‌ترین این افراد؛ عبد المنعم أبو الفتوح، علاء عبد الفتاح، محمد الباقر، پسر خیرت الشاطر هستند. دادگاه کیفری قاهره همچنین طبق درخواست دادستانی کل مصر گروه اخوان المسلمین را به مدت پنج سال در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد.

دوست خاشقجی از تهدید او توسط مقام سعودی قبل از مرگ خبر داد
یکی از دوستان نزدیک جمال خاشقجی روز سه ‌شنبه به دادگاهی در ترکیه گفت که این روزنامه‌نگار مقتول سعودی، از سمت افراد نزدیک به محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی پیش از قتل احساس تهدید کرده بود. محاکمه متهمان قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگاری که در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید، به صورت غیابی در ترکیه از سر گرفته شده است. این دادگاه در استانبول دادرسی دوم را با محاکمه غیابی ۲۶ مظنون سعودی در قتل ستون‌نویس واشنگتن‌پست، از جمله دو دستیار سابق ولیعهد قدرتمند سعودی برگزار کرده است. خاشقجی، ستون‌نویس ۵۹ ساله روزنامه واشنگتن‌پست و منتقد برجسته ولیعهد محمد بن سلمان، رهبر بالفعل عربستان سعودی، آخرین بار در تاریخ ۲ اکتبر ۲۰۱۸ هنگام ورود به کنسول‌گری سعودی در استانبول دیده شد. او برای گرفتن اسنادی مربوط به ازدواج قریب‌الوقوع خود با نامزد ترکش «خدیجه جنگیز» به آنجا رفته بود. این قتل، خشم بین‌المللی را برانگیخت و چهره محمد بن سلمان را مخدوش کرد.

فجایع زندان گوانتانامو وارد اسکار ۲۰۲۱ شد
فیلم «موریتانیایی» درباره فجایع زندان گوانتانامو و عوامل آن شامل جودی فاستر و طاهر رحیم در دقیقه ۹۰ وارد رقابت اسکار شدند. «اس‌تی‌اکس فیلمز» تصمیم گرفته است تا با درامی تاثیرگذار و در دقیقه ۹۰ وارد رقابت اسکار شود. این درام با عنوان «موریتانیایی» که پیش تر با عنوان «زندانی ۷۶۰» خوانده شده بود، ساخته کوین مک‌دونالد کارگردان اسکاتلندی است.این فیلم قرار است ۱۰ فوریه ۲۰۲۱ اکران شود و می‌تواند در زمان رقابت‌ های دیرهنگام، همان تاثیری را بگذارد که زمانی «عزیز میلیون دلاری» گذاشته بود.فیلم «موریتانیایی» با الهام از یک داستان واقعی ساخته شده و روایتگر ماجرای محمدو ولد الصلاحی با بازی رحیم است که بیش از ۱۰ سال بدون هیچ اتهام و محاکمه‌ای توسط دولت آمریکا در بازداشتگاه گوانتانامو اسیر بود و شکنجه شد. او که همه امیدش را از دست داده بود با یافتن وکیلی به نام نانسی هولاندر با بازی جودی فاستر و دستیار او تری دونکن با بازی وودلی برای رسیدن به عدالت تلاش می‌کند. در این راه آنها با موانع قانونی بی‌شماری مواجه می‌شوند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.