روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
مثلث شرارت برای چه کسی مین گذاری می کند؟ :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 197739
1399/09/10

مثلث شرارت برای چه کسی مین گذاری می کند؟

همان طور که پیش بینی شده بود، آخرین سفر پمپئو وزیرخارجه آمریکا به منطقه، فراتر از یک تور هماهنگی بود و در کمتر از یک هفته از خروج او از منطقه،، یکی دیگر از دانشمندان صنعت دفاعی ایران هدف یک عملیات تروریستی قرار گرفت. او در منطقه با نتانیاهو و بن سلمان جلسه داشت.
محسن فخری زاده رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران، روز جمعه در آبسرد دماوند با هر دو شکل انتحاری و تروریستی به شهادت رسید.
در ارتباط با این عملیات تروریستی چند نکته، گمانه و سوال مطرح است؛ بویژه اینکه به محض قطعی شدن شکست ترامپ ، تحرکات ضد ایرانی در دستگاه وزارت خارجه آمریکا که این روزها در کنترل جنگ سالاران است، شدت گرفت.
با اینحال تمام دسیسه ها و تنش زایی ها در مدت اندک مانده از دوره ترامپ در کاخ سفید؛ هرچند نشانه کینه توزی و ضدیت با تمامیت و مردم ایران است، اما این سوال را مطرح می سازد که آیا این مین گذاری در مسیر پیش روی بایدن در ۴ سال آینده نیست؟
سوالات و ابهامات
اولین سوالی که مطرح است، اینکه طراحان و مجریان این عملیات ترور دنبال چه بودند؟
- دوم ، آیا متحدان شرور منطقه ای نئوکان ها دنبال آغاز یک جنگ با ایران هستند؟ ، آن هم در شرایطی که از پیامدها و تبعات یک جنگ ویرانگر منطقه ای به خوبی آگاه می باشند.
- سوال سوم اینکه، تا شروع به کار بایدن در کاخ سفید،‌ آیا این عملیات آخر خواهد بود ، یا دنباله دارد؟
-دیگر اینکه، نشست محرمانه در شهر نیوم میان نتانیاهو و بن سلمان، با عملیات ترور و شهادت فخری زاده ارتباط داشته است؟
- آیا این دست عملیات تحریک آمیز در سیاست های منطقه آمریکا در دوران بایدن اثر خواهد داشت و او سیاست هایش را در چارچوب خواسته های متحدان جنگ طلب منطقه ای آمریکا تنظیم خواهد کرد؟
-در نهایت اینکه اساسا جو بایدن با چنین تحلیلی از سوی برخی آمریکایی ها که گفته اند»این عملیات ترور تدارکی می باشد برای بایدن»، موافق است؟
نکته
تقلا و دست و پازدن های جریان های ضد ایرانی منطقه بویژه اسرائیل و شرکایش عربستان و امارات و برخی دیگر کشورها، نشان می دهد که آنان ازهیچ روی دنبال حل مسائل و مشکلات منطقه نیستند و هدفشان، نه برنامه هسته ای صلح آمیز که یک آشوب و بلوای منطقه ای است.
عملیات ترور فخری زاده با فاصله زمانی اندکی از سفر پمپئو به منطقه انجام شد که نقش وزیر خارجه کینه توز ترامپ را در تنش زایی در منطقه آشکار می سازد.
در عملیات روز جمعه، از هر دو شیوه مرسوم در عملیات تروریستی، یعنی شیوه اسرائیلی و شیوه سعودی توامان استفاده شده است. شیوه انتحاری، روشی است که گروه های نیابتی عربستان از جمله القاعده و داعش در منطقه استفاده می کنند و شیوه اسرائیلی هم ترور از طریق عوامل مسلح یا عملیات ترور با استفاده از بمب های چسبان است.
این عملیات تروریستی که پیشتر رهبران اسرائیلی ضمن تهدیدهایشان، از آن خبر داده بودند، حاصل تلاش های تیم نئوکان ها در دولت ترامپ است که شاهدیم بعد از اعلام رسمی پیروزی بایدن، پمپئو در راس این جریان، بر تحرکات ضد ایرانی خود شدت بخشید و سراسیمه به منطقه سفر کرد تا دیگ آش جدید برای منطقه را بار بگذارد.
این عملیات ترور در کمتر از ۳ روز بعد از آنکه خبر دیدار محرمانه بنیامین نتانیاهو و محمد بن سلمان در شهر نیوم عربستان منتشر شد، انجام گرفت.
همانگونه که در هفته های اخیر از تبلیغات صهونیست ها و سعودی ها بر می آمد، مشخص بود که یک اقداماتی از سوی آنها در حال رقم خوردن است. آنها که از برنده شدن ترامپ ناامید شدند، به شدت عصبانی و به دنبال راه اندازی بحرانی جدید در منطقه هستند.
در این میان یکی از اضلاع مثلث یعنی نئوکان ها به پیشاهنگی پمپئو با تمام توان پشت نتانیاهو قرار دارد و حتی ممکن است در هفته های منتهی به خروج ترامپ از کاخ سفید دست به ماجراجویی بزند.
این جریان ضد ایرانی در آمریکا حتی اگر در تحقق هدفشان در روزهای باقی مانده ترامپ توفیقی نیابند، قطعا از حالا برای ۴ سال آینده برنامه ریزی خواهند کرد. رد پای این جریان در همه رخ دادهای ضد ایرانی مشاهده می شود؛ از حمایت از گروهک منافقین تا تجزیه طلبان !
گمانه ها و احتمالات
گمانه اول در ارتباط با ترور و شهادت محسن فخری نژاد، این است که ترور روز جمعه ، درچارچوب پروژه ای انجام شده است که هدف آن ایجاد موانع سخت تر در برابر بایدن است؛ رئیس جمهوری آینده ای که پیشاپیش گفته به برجام برخواهد گشت. البته در اینکه او چه شرایطی را برای این بازگشت درنظر دارد، مساله دیگری است.
حتی اولین واکنش اروپایی ها به این ترور هم نشان می دهد که آنها نیز همین باور را دارند، بطوری که «کارل بیلت» رییس اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا در خصوص ترور شهید محسن فخری زاده توئیت کرد: «ترور هدفمند بخشی از اقدام ها برای جلوگیری از بازگشت دولت جدید آمریکا به توافق هسته‌ای است».
وی که نخست وزیرپیشین سوئد هم هست، این را هم اضافه کرده که « بعید نیست که این ترور هدفمند بخشی از اقدام ها برای جلوگیری از اقدام دولت بایدن در جهت احیای دیپلماسی و بازگشت به توافق هسته‌ای باشد.
گمانه دوم؛ عملیات جاری یکی از حلقه ها یا پازل های یک پروژه با هدف تحریک ایران برای ورود به جنگ با یکی از دولت های منطقه، بویژه عربستان سعودی یا اسرائیل است تا شاید پروسه انتقال قدرت در آمریکا را به تاخیر یا تعویق بیاندازد و حتی شاید در قالب یک کودتا ، نئوکان ها کاخ سفید را تحویل ندهند.
دیدار نتانیاهو و بن سلمان در شهر نیوم عربستان از نوعی هماهنگی برای راه اندازی یک جنگ منطقه ای و در نهایت کشاندن پای آمریکا به جنگ خبر می دهد.
براین اساس ، تحریک ایران به یک اقدام نظامی در منطقه، اصلی ترین هدف نتانیاهو و پمپئو است .
گمانه سوم، «جنگ بزرگ و سراسری علیه ایران» است که این پروژه را مثلث نئوکان ها ، نتانیاهو و بن سلمان دنبال می کنند، آن هم وقتی شاهدیم، پمپئو در تمام دوره ریاستش بر وزارت خارجه آمریکا، حتی یک بار درباره مذاکره و توافق صحبت نکرد و درحالی که ترامپ از مذاکرات بدون پیش شرط صحبت می کرد او ۱۲ شرط قائل شد.
پمپئو دشمنی خود را تا یکی دو هفته قبل از شروع انتخابات، از طریق قطعنامه ۲۲۳۱ پیگیری کرد و حالا هم که مشخص شده ترامپ دیگر در کاخ سفید نخواهند ماند، همچنان به تقلاهایش ادامه می دهد که سفر هفته گذشته وی به منطقه از جمله این دست و پا زدن های اوست.
در کنار پمپئو ، خشم تل آویو و ریاض از شکست ترامپ در لحن و ادبیات نتانیاهو و ملک سلمان در واکنش به پیروزی بایدن و نیز خط و نشان کشیدن های آنان در ارتباط با بازگشت آمریکا به برجام کاملا محسوس بوده است.

مقام ارشد اسرائیلی: ترور فخری ‌زاده کار ما بود
یک مقام ارشد رژیم صهیونیستی ترور محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای ایران را به این رژیم منتسب کرد.
یک مقام ارشد رژیم صهیونیستی که نامش فاش نشده است در گفت‌وگو با روزنامه «نیویورک ‌تایمز» ترور شهید محسن فخری ‌زاده، دانشمند هسته‌ای و دفاعی ایران را به این رژیم منتسب کرد.
بعدازظهر جمعه عناصر تروریست مسلح خودرو حامل دکتر محسن فخری زاده رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع را مورد حمله قرار دادند. در جریان درگیری تیم حفاظت ایشان با تروریست‌ها آقای محسن فخری زاده به شدت مجروح شد و بیمارستان منتقل گردید و پس از آن به شهادت رسیدند.
در این بین نیز یک مقام آمریکایی مدعی شد که کشورش ارتباطی با ترور محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای ایران نداشته است.
این مقام آمریکایی که هویت آن فاش نشده است در ادامه گفت: شکی وجود ندارد که اسرائیل پشت این حمله بوده است.
پیشتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی توئیتری با اشاره به اینکه ترور شهید دکتر فخری‌زاده بی‌شک توسط یک رژیم تروریست طراحی و هدایت شده است، از مقامات کشورهایی که به‌جای ایستادگی در برابر تروریسم صرفاً خواستار «خویشتنداری» می‌شوند به‌شدت انتقاد کرد و رفتار آنها را شرم‌آور خواند./انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.