روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
پرونده اطلاعاتی یمن دو دوست قدیمی را به جان هم انداخت :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 197740
1399/09/10

پرونده اطلاعاتی یمن دو دوست قدیمی را به جان هم انداخت

در پی شروع جنگ یمن در سال ۲۰۱۵ و استفاده ابوظبی از نفوذ خود در ائتلاف عربی برای نابودی مخالفان یمنی خود، اختلافات پنهانی داخل مراکز اطلاعاتی میان عربستان و امارات تشدید شده است.فرماندهی نیروهای سعودی در ائتلاف عربی در یمن گزارش‌هایی ارائه کرده و طی آن خواستار تنظیم مجدد اختیارات مراکز اطلاعاتی وابسته به کشورهای عضو ائتلاف و عمدتا امارات شد.
این گزارش که در ماه اکتبر توسط افسران سعودی ارائه شده است از اختلافات گسترده و تناقض در هماهنگی میان سرویس اطلاعات عربستان و امارات پرده برداشت که به کاهش دقت در عملیات نظامی علیه انصارا... یمن منجر شده است‌.
طبق اطلاعاتی که سایت مذکور به دست آورده است، عبدالرحمن مسعودی، از نیروهای ارشد ارتش عربستان رسما از فرماندهی وزارت دفاع که تحت ریاست محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان قرار دارد، درخواست کرده فعالیت اطلاعاتی عربستان و امارات از یکدیگر جدا شوند.
مسعودی که یکی از نیروهای سرویس اطلاعات عربستان است که در تیم اطلاعاتی در یمن شرکت دارد و از جمله کسانی است که بر تهیه گزارش‌های ارسالی نظارت دارد، در یکی از گزارش‌های ارسالی خود به دفتر شخصی بن سلمان تشریح کرده که سرویس اطلاعات امارات عامدانه اطلاعاتی را درباره وجود پایگاه‌های تشکیلات تروریستی در اختیار ائتلاف عربی می‌گذارد و پس از حمله با این پایگاه‌ها مطابق با اطلاعات و مختصاتی که طرف اماراتی ارائه کرده، مشخص می‌شود که پایگاه‌ها متعلق به نیروهای دولت مستعفی یمن است.
طبق گزارش‌های سرویس اطلاعات عربستان، اطلاعاتی به دست آمده است که نشان می‌دهد که سرویس اطلاعات امارات عامدانه دنبال گمراه کردن نیروهای نظامی به ویژه نیروهای هوایی است تا تشکیلات و گروه‌هایی که به نیروهای دولت مستعفی یمن پیوسته‌اند را نابود کند.
مسعودی در گزارشی ذکر کرده که گروه‌هایی که توسط نیروی هوایی ائتلاف هدف گرفتند یگان‌های نظامی قبیله‌ای بودند و از طریق اقدامات اطلاعاتی مشخص شد که آنها از جمله نیروهای نظامی ضد امارات در یمن بودند.
همچنین گزارش‌ها نشان می‌دهند که فرماندهان یگان‌های نظامی و اطلاعاتی عربستان در یمن به دلیل عدم پاسخگویی رهبری عربستان بخصوص بن سلمان به مطالبات فرماندهان میدانی درباره پایان دادن به نقش امارات به ویژه نقش اطلاعاتی این کشور و نیز اتکا به سرویس اطلاعات عربستان در مدیریت عملیات در یمن ناراضی هستند.نفوذ امارات در ائتلاف عربی موجب متوقف شدن پروژه حمایت و توسعه سرویس اطلاعات یمن قادر به حمایت از یگان‌های زمینی و هوایی نیروهای مستعفی و ائتلاف عربی شده
است. ائتلاف عربی از همان آغاز مداخله در جنگ یمن و بعضا حمله به پایگاه‌ها و اماکن دور از محل درگیری با انصارا... همواره به هدف گرفتن پایگاه‌های ارتش دولت مستعفی یمن متهم شده است از جمله این حملات، حمله عامدانه نیروی هوایی امارات در ماه اوت ۲۰۱۹ به نیروهای دولت مستعفی بود که در اثر آن حدود ۴۰۰ نیروی این دولت در ارتفاعات استان عدن کشته و زخمی شدند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.