روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
بلوکه شدن ۱۳ هزار میلیارد پس انداز مردم :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 197815
1399/09/11

بلوکه شدن ۱۳ هزار میلیارد پس انداز مردم

پالایش یکم، صندوق قابل معامله‌ای است که پس از تبلیغات فراوان در زمان موعود به کلی عرضه آن منتفی شد و پس از کِش و قوس فراوان بین خصوصی سازی، وزارت نفت و وزارت اقتصاد بالاخره با وجود مخالفت شدید وزارت نفت تصمیم به عرضه آن گرفته شد.
صندوق پالایش یکم که بر اساس عرضه باقیمانده سهام دولت در ۴ پالایشگاه تهران، اصفهان، بندرعباس و تبریز طراحی شده بود، قرار بود در انتهای مردادماه عرضه شود، اما به یکباره گفته شد اصلا چنین صندوقی در کار نیست! البته قبل از آن بزرگترین حقوقی سهام پالایشگاهی، یعنی شرکت پالایش و پخش سهام خود را در اوج قیمتی با تکیه بر رانت عدم عرضه، به سهامداران و سرمایه گذارانی که هنوز دارا یکم پالایش را یک برنامه و نه یک بازی برای رشد و فروش در اوج سهام پالایشی می‌دانستند فروخته بود.

پالایش یکم از کجا به کجا رسید؟
اما زمانی که تصمیم بر عرضه آن گرفته شد مسیر حرکت بازار و این سهام که می‌بایست در آن دوره لیدر بازار می‌شدند چنان پیش رفت که خریداران را تا آخرین لحظه پذیره نویسی مردد نگاه داشت! انگار که دولت نیز تمایلی به عرضه سهام خود در پالایشگاه‌ها به صورت یونیت در بورس نداشت و به ناچار در این مسیر قرار گرفته بود. هر چند که عرضه بلوکی آن نیز به دلیل قیمت گذاری بالایی که در آن دوره انجام شده بود مشتری نداشت و با شکست مواجه شده بود.با پایان زمان پذیره نویسی به جای امیدواری روز به روز بر عرضه و فروش سهام این صندوق با وجود اخبار مثبت موجود در آن‌ها افزوده شد، به طوری که با وجود پذیره نویسی با قیمت ۵۰۵۱ تومانی برای پالایش نفت تهران (شتران)، ۵۰۴۱ تومانی برای پالایش نفت اصفهان (شپنا)، ۵۴۴۹ تومانی برای پالایش نفت بندرعباس (شبندر) و ۵۸۹۵ تومانی برای پالایش نفت تبریز (شبریز) در روز ملاک قیمت گذاری پذیره نویسی یعنی ۱۹ مردادماه، این ۴ سهم برخلاف انتظارات آغازی روندی نزولی را آغاز کرد. ضمن این که جو ایجاد شده از دعوای دو وزیر و خصوصی سازی سبب ریزش اعتماد قبل از ریزش سنگین بورس تهران شد.
در این مدت مطالبه به‌حق خیل عظیم خریداران این صندوق و سرمایه ۱۳ هزار میلیاردی بلوکه شده آن‌ها جوابی جز پاسکاری نداشته است! سدیدی، عضو هیات مدیره شرکت بورس یک ماه پیش در برنامه گفتگوی ویژه خبری اطمینان داد که «صندوق در ضرر باز نخواهد شد!» این در حالی است که با وجود بودن صندوق در ضرر مفهومی جز بلوکه ماندن سرمایه‌های وارد شده به این صندوق نداشته است. سازمان خصوصی سازی بازگشایی نماد صندوق پالایش یکم را نیازمند برگزاری مجمع فوق‌العاده افزایش سرمایه شرکت‌های پالایش نفت تهران و اصفهان و تخصیص سهام جایزه به صندوق پس از کسب مجوز‌های قانونی می‌داند، اتفاقی که اکنون بر اساس اعلام این سازمان انجام شده است. از سوی دیگر فلاحتیان، معاون وزیر نفت می‌گوید: «سبدگردانی این صندوق را به خصوصی سازی سپرده‌ایم!»، قالیباف رئیس سازمان بورس نیز از «ارائه طرحی به دولت برای سودده شدن این صندوق» می‌گوید. اما همچنان تکلیف این صندوق، میزان سوددهی و زمان بازگشایی آن مشخص نیست.
مهدی ساسانی، تحلیلگر بازار سرمایه درباره روش‌های پیش روی سیاست گذاران در بهبود وضعیت دارا یکم پالایش به اقتصاد۲۴ گفت: صندوق پالایش یکم که متشکل از چند نماد پالایشگاهی است خالص ارزش روز دارایی‌های آن بر اساس قیمت روز نماد‌های پالایشگاهی تامین می‌شود؛ اما متاسفانه بعد از عرضه صندوق پالایش یکم با توجه به اینکه ملاک قیمت گذاری واحد‌های آن بر حسب قیمت روز این نماد‌ها یک روز قبل از شروع پذیره نویسی بود و پس از آن ریزش بازار شروع شد، این صندوق نیز با کاهش ارزش روز دارایی‌های خود مواجه شد.
وی با اشاره به ناهمگاهنگی‌های موجود در فرآیند اطلاع رسانی، عرضه، عدم مدیریت صحیح نماد‌ها و عدم برنامه ریزی برای بازگشایی به موقع صندوق افزود: بی تفاوتی مسئولان در بازار نسبت به روند معاملات و رشد سهام این صندوق ارزش آن روز به روز کاهش یافت و حتی در محدوده زیان دهی نیز قرار گرفت.

راه نجات سرمایه مردم از پالایش یکم چیست؟
ساسانی در تشریح راه حل‌های پیش روی سیاست گذار در ایجاد بستر لازم برای بازگشایی نماد پالایش گفت: اکنون دو راهکار برای جبران ضرر و بدعهدی‌های صورت گرفته پیش روی تصمیم گیرندگان است؛ نخست اینکه جدیتی به خرج داده و ۴ نماد‌ پالایشگاهی موجود روی تابلوی معاملات را رشد دهند؛ چراکه هر یک ارزندگی بالایی دارند و حداقل می‌توانند این ارزندگی را با شفاف سازی‌های این ۴ شرکت به سرمایه گذاران مستقیم این سهم‌ها یادآور شوند تا از فروش در این قیمت‌ها منصرف شوند.
این تحلیلگر بازار سرمایه در تشریح راه دوم پیش روی مسئولان بازار سرمایه اظهار کرد: راه دیگر این است که برای حمایت از صندوق پالایش یکم، نقدینگی در نظر بگیرند. البته این روش منطقی نیست؛ چراکه وقتی خالص ارزش دارایی‌ها (NAV) یک صندوق پایین است، این حرکت تنها سبب قیمت سازی می‌شود. با این روش نوعی حمایت دستوری در قالب بازارگردانی انجام می‌شود که چنانچه بالاتر از NAV باشد، نمی‌تواند مسیر مناسبی برای حرکت این سهم باشد و طبیعتا با شکست مواجه می‌شود.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.