روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
دست اندازی به نام «ضامن رسمی کارمند»! :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 197870
1399/09/11

دست اندازی به نام «ضامن رسمی کارمند»!

فاطمه ایزد‌‌ی – خبرنگار «خبر جنوب»/ سال‌هاست بسیاری از مرد‌‌م، پشت سد‌‌ تسهیلات بانک‌ها ماند‌‌ه‌اند‌‌ و برای گرفتن یک وام
10 میلیونی باید‌‌ هفت خوان رستم را رد‌‌ کنند‌‌. هر چند‌‌ وضع قوانین برای ارائه تسهیلات، طبیعی است اما به گواه برخی متقاضیان، این مقررات آنقد‌‌ر سختگیرانه شد‌‌ه که عد‌‌ه ای عطای آن را به لقایش می بخشند‌‌. شرط معرفی ضامن کارمند‌‌ رسمی د‌‌ولت با گواهی کسر از حقوق، این روزها بزرگ‌ترین مانع د‌‌ر پرد‌‌اخت وام خرد‌‌ به جوانان است و همین موضوع، خیلی ها را کلافه کرد‌‌ه است.
نکته قابل تامل اینکه تعداد کارمندان رسمی در خانواده‌ها بسیار کم شده و عده ای نیز به دلیل تجربه های تلخی که از داستان ضمانت دارند، ترجیح می دهند خود را در این وادی، گرفتار نکنند. البته همین مسئله موجب شکل گرفتن برخی مشاغل کاذب شده و تعدادی از کسانی که شرایط لازم را برای ضمانت دارند با سوءاستفاده از این ماجرا از وام گیرندگان، پول های کلان می گیرند تا ضامن آنها شوند. حمید نصیری، یکی از کسانی است که یک سال پیش از دنیای مجردی کوچ کرده و تشکیل خانواده داده اما به قول خودش همچنان پشت سد وام ازدواج مانده است. به گفته او در فامیل آنها ضامن کارمند رسمی پیدا نمی شود و از بین دوستان و آشنایان نیز افرادی که گواهی کسر از حقوق دارند، زیر بار ضمانت نمی روند. نصیری به «خبر جنوب» می گوید برای دریافت وام ازدواج به خیلی ها رو انداخته تا ضمانتش را قبول کنند اما همچنان طلسم این داستان، شکسته نشده است. بنا به تاکید این جوان 32 ساله، برخی افراد نیز در سایت های تبلیغاتی، فضا را مناسب دیده اند و برای ضمانت یک وام 50 میلیون تومانی، خواهان 30 درصد از مبلغ تسهیلات هستند که با توجه به سود بانکی، چیزی عاید وام گیرندگان نخواهد شد.لیلا تقی زاده هم دلش از این ماجرا خون است و به «خبر جنوب» می گوید چندین ماه است که برای گرفتن یک وام 20 میلیون تومانی، در دست انداز بزرگی به نام «ضامن رسمی کارمند» افتاده است. به گفته این بانوی میانسال، یکی از بانک های رسمی کشور برای اعطای وام، ضامن رسمی با سابقه کاری زیر ۱۲ سال و حقوق بالای ۳ میلیون تومان، طلب کرده و جالب اینجاست که متصدی بانک نیز تاکید کرده که ترجیحا ضامن نباید پیر و رو به موت باشد! به عقیده تقی زاده چنین قوانینی آن هم در دوره زمانه ای که جان جوانان هم از تندباد تصادفات، سرطان و مرگ های ناگهانی در امان نیست، وضع چنین قوانینی و مانع تراشی برای دریافت وام های خرد، منطقی نیست. او می گوید وقتی ارگان‌های دولتی، کمتر افرادی را به صورت رسمی استخدام می کنند، زوج های جوان چگونه ضامن رسمی با سابقه کاری زیر 12 سال پیدا کنند! تقی زاده به این نکته نیز اشاره می کند که بانک ها همه سخت گیری های خود را خرج مردم عادی که متقاضی وام های خرد هستند می کنند و آنچنان کاری به افرادی که وام های میلیاردی می گیرند ندارند.
ناصر شعبانی هم یکی از نیروهای شاغل در یکی از ادارات دولتی کلانشهر شیراز است و به قول خودش سه چهار ماه است که برای گرفتن 35 میلیون تومان وام، بارها به شعبه مورد نظر مراجعه کرده است. مسئول اعتبارات بانک به او گفته است علاوه بر اینکه خودت باید گواهی حقوقی بیاوری، دو ضامن دیگر نیز باید گواهی کسر از حقوق ارائه دهند و حقوق دریافتی آنها هم نباید کمتر از سه میلیون تومان باشد. شعبانی می گوید قوانین بانک ها یکسان نیست و برخی از آنها برای ارائه تسهیلات 50 میلیون تومانی، دو ضامن بیشتر نمی خواهند اما برخی شعب برای همان میزان وام، سه ضامن طلب می کنند. به عقیده او در این دوره زمانه، ضامن رسمی کارمند حتی اگر آشنا هم باشد معمولا ریسک ضمانت را به جان نمی خرد، چرا که افراد زیادی هستند که با ضامن شدن به دردسر می افتند و همان کسانی که با خواهش و تعهد به پرداخت اقساط وام، پول را گرفته اند پس از مدتی خود را از قید پرداخت، رها کرده اند.
در هر حال به گفته بسیاری از وام گیرندگان، هر بانکی قوانین خاص خود را دارد؛ یکی ضامن بازنشسته قبول می‌کند اما دیگری برای مشتری، خط و نشان می کشد که حتما باید ضامن ها کارمند رسمی و شاغل باشند و گردش حساب آنها هم خوب باشد. درخواست «ضامن رسمی کارمند» اما همچنان بزرگ ترین سد در مسیر دریافت تسهیلات است و آنها که به ویژه در مواقع اضطراری، گذرشان به بانک افتاده این مسئله را به خوبی درک کرده اند.برخی بهارستانی ها نیز به این موضوع اذعان دارند و دیدگاهشان این است که مجلس باید به داستان پرچالش تسهیل شرایط پرداخت وام به جوانان ورود کند. چندی پیش یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفته است دریافت ضمانت برای بازگشت منابع توسط بانک‌ها طبیعی است اما نباید سختگیرانه باشد. نماینده مردم خلخال و عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس به این نکته نیز اشاره کرده که گاهی مردم با مراجعه به نمایندگان گلایه می‌کنند که ما ضامن داریم اما شرایط مورد نظر بانک‌ها مانند اداری و قراردادی یا کارمند بودن، مورد پذیرش بانک نیست.
او با اشاره به اینکه میزان وام ازدواج جوانان نیز متناسب با شرایط امروز جامعه نیست، تاکیده کرده که بانک ها می توانند با تسهیل شرایط ضمانت به جوانان کمک کنند اما نکته اینجاست که این کار را نمی کنند. به عقیده این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، بانک‌ها در پرداخت وام ازدواج یا وام های خرد دیگر از بی‌اطلاعی مردم، عدم کنترل و نظارت بانک مرکزی بر عملکردشان سوءاستفاده می کنند. این در حالیست که به گفته او در حال حاضر بصورت دقیق مشخص نیست که منابع قرض‌الحسنه بانکی در قالب چه تسهیلاتی پرداخت می شود که باید این موضوع شفاف شود. در واقع به اعتقاد او و برخی نمایندگان دیگر، در حوزه نظارت بانک مرکزی بر ساختار پرداخت وام های خرد و وام ازدواج، ضعف جدی وجود دارد و مجلس باید به این قضیه ورود کند.

کارت یارانه، ضمانتی برای وام های خرد
عبدالعلی رحیمی، نماینده مردم کوار، سروستان و خرامه نیز معتقد است بانک ها می توانند برخی مقررات را تسهیل کنند اما این کار را انجام نمی دهند. رحیمی با اشاره به جلساتی که در همین رابطه با مدیر کل امور اقتصاد و دارایی فارس داشته است تاکید می‌کند که بانک‌ها برای تسهیلات میلیاردی آنچنان وثیقه‌ای از متقاضیان نمی گیرند اما برای یک وام خرد، مردم را به دوندگی می اندازند. این نماینده مجلس به اصل تسهیل پرداخت تسهیلات خرد به جوانان اعتقاد دارد و به «خبر جنوب» می گوید می توان سازوکارهایی تعیین کرد تا کارت یارانه افراد به عنوان ضمانت تسهیلات مورد استفاده قرار گیرد.

باید از دانه درشت های اقتصادی به اندازه کافی، تأمین وثیقه شود
جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هم می گوید متاسفانه بانک ها جاهایی که باید سخت گیر باشند نیستند اما نوبت به وام گیرندگان جزء که می رسد به شدت، سخت گیر می شوند. به گفته نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس، مردم برای گرفتن وام های خرد به دردسر افتاده اند و باید از سد ضامن رسمی عبور کنند این در حالیست که بیش از همه باید از دانه درشت های اقتصادی برای دریافت وام، به اندازه کافی تأمین وثیقه شود تا منابع بانکی برگردد.عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اینکه برخی افراد به طور کلی، ضامن کارمند در دست و بالشان ندارند تاکید می کند که با راه اندازی برخی صندوق های مردمی می توان تسهیلات را از مسیر این کانال به افرادی که مورد ارزیابی قرار گرفته اند ارائه داد. به گفته او در بخش کشاورزی نیز از طریق چنین صندوق هایی، تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و کسانی که ضامن رسمی کارمند ندارند می توانند از این گونه وام ها استفاده کنند. بنا به تاکید قادری، کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم می تواند به این داستان ورود و موضوع را ساماندهی کند.
در هر حال این روزها بسیاری از مردم، لنگ یک وام خرد هستند تا آن را به زخم زندگی خود بزنند. نداشتن ضامن کارمند رسمی، آنها را کلافه کرده و در این وادی به دردسر انداخته است. عده ای حتی مجبور می شوند بخش قابل توجهی از مبلغ تسهیلات را به ضامن هایی که در فضای مجازی، بازار تبلیغات آنها داغ است، وعده بدهند تا کارشان راه بیفتد! از قرار معلوم، پایان «دردسرهای عظیم» وام گیرندگان خرد به چانه زنی های نمایندگانی بند است که قرار است چند وقت دیگر در کمیسیون اقتصادی، این موضوع را به چالش بکشند و راهی برای ساماندهی آن پیدا کنند.
/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.