روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
دارالرحمه شیراز جایی برای دفن ندارد به دادمان برسيد :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 197874
1399/09/11

دارالرحمه شیراز جایی برای دفن ندارد به دادمان برسيد

جلال الدین عرفانی- خبرنگار «خبرجنوب»/ اینجا آخر خط دنیاست، کسی چیزی با خودش نمی برد. این روزها دارالرحمه شیراز هم حال و هوایی ندارد، هیچ کس حالش خوب نیست و البته دیگر دارالرحمه خود نیز نفس های آخرش را می ‌کشد، قبرستانی که سال ١٣۴۶ کار دفن در آن آغاز شد امروز دیگر حتی با قبرهای ۴طبقه هم دیگر جایی برای اموات ندارد، در این میان گرچه هنوز آرامستان جدید شهر راه دسترسی درستی ندارد و هنوز برخی تاسیسات آن نظیر سردخانه تکمیل نیست اما شاید راه اندازی کامل آن بتواند باری از دوش قبرستان بیش از ۵٠ساله شهر بردارد، جایی که این روزها و در بهبوهه طوفان کرونا و تاکید مسئولین بهداشت و درمان بر رعایت فاصله فیزیکی اما هنوز شاهد تجمع جمعیت زیادی در خود است که به دنبال یک قبر برای عزیزان خود هستند و قبرستانی که دیگر جایی برای دفن ندارد، متولیان دارالرحمه نیز دیگر نمی‌ دانند با این هجوم جمعیت متقاضی چه کنند و خواستار تعیین تکلیف نهایی دارالرحمه هستند.
مدیر دارالرحمه شیراز را درحالی ملاقات می کنیم که دیگر به قول خودش رمقی برای کار ندارد و دلش از این همه مصیبت به درد آمده است.
از وی سئوال می کنیم که آیا تاکنون با چنین صحنه هایی روبرو بوده است یا خیر؟ و او در جواب گفت: من بیش از ٣٠سال است که در دارالرحمه شیراز فعالیت دارم اما تا کنون با چنین مواردی مواجه نشده ام، البته زمانی که جنگ بود گاه روزانه تا ٧٠ نفر هم در اینجا مراسم کفن و دفن داشتیم اما امروز گاه روزانه تا بیش از ١٠٠نفر هم دفن داریم که البته همه هم کرونایی نیستند و آمار فوتی های عادی ما هم این روزها زیاد شده است.
علی انصاری افزود: البته امروز با آن روزها چند تفاوت هم دارد اولا که دیگر دارالرحمه جایی برای دفن ندارد و اشباع شده و حتی برخی قبرهای ما ۴طبقه و ٣طبقه شده اند حتی خیابان ‌های دارالرحمه نیز تبدیل به قبر شده اند و اگر کسی هم دفن می ‌شود یا بر روی امواتی است که از دفن آن ها بیش از ٣٠تا ۴٠سال می ‌گذرد، یا قبر خانوادگی دارند یا با رضایت خانواده در طبقه بالای قبر یکی از نزدیکانشان دفن می ‌شوند.وی ادامه داد: مشکل دیگر امروز آن است که اگر در آن روزها کسی فوت میشد همه برای کمک در کفن و دفن کمک می‌کردند اما امروز به دلیل ترس از کرونا حتی کسی حاضر نیست گوشه تابوت اموات را بگیرد. انصاری در رابطه با شیوع کرونا و تاثیر آن بر دارالرحمه گفت: با توجه به شیوع کرونا در ابتدای فروردین به فرمانداری اعلام کردیم که دارالرحمه اشباع شده و پس از آن نیز متعاقبا نامه دیگری را ارسال کردیم تا فکری به حال اینجا بکنند و به داد ما برسند.وی اظهار داشت: در همین ارتباط پس از شیوع کرونا در اسفند یک جلسه در دانشگاه گرفته شد و مدتی ما نیرو به بیمارستان ها اعزام می کردیم و در آن جا نیروهای ما اموات کرونایی را تیمم بدل از غسل می‌ دادند وبعد در بهشت احمدی دفن می شدند اما بعد از آن با تاکید رهبر معظم انقلاب مقرر شد کلیه اموات با انجام غسل کامل دفن شوند. مدیر دارالرحمه شیراز اضافه کرد: در این راستا بیش از ٣٠نفر از روحانیون جهادی جامعه روحانیت برای انجام غسل و کفن و دفن بیماران کرونایی به کمک ما آمدند که اگر آن ها نبودند الان جنازه اموات کرونایی روی زمین می ‌ماند.
وی ادامه داد: در ادامه با کمک شهرداری غسالخانه ویژه غسل اموات کرونایی هم در این محل راه اندازی شد و این محل به گونه ای طراحی شد که آب حاصل از غسل اموات در مخازن ذخیره و بعد برای امحا به نقطه دیگری منتقل می‌ شود.انصاری افزود: ما در دارالرحمه شیراز ٨ سردخانه با ظرفیت هایی از ٢٠ تا ١۵٠جنازه داریم که با شیوع کرونا یکی دیگر از اقدامات ما در این زمینه راه اندازی سردخانه های جدید بود و در این راستا برای اولین بار در شيراز یک سردخانه سیار را با ظرفیت ١٢٠جنازه راه اندازی کردیم که حتی می ‌توان برای استفاده در نقاط دیگر هم آن را اعزام کرد و با راه اندازی این سردخانه ظرفیت سردخانه های دارالرحمه از ٣٠٠ جنازه به ۵٠٠ جنازه افزایش، یافته است.
وی در خصوص تاخیر در دفن برخی اموات کرونایی گفت: مقصر این موضوع ما نیستیم این اموات دو مشکل دارند یکی این که خانواده برخی از آن ها دنبال دفن آن ها در برخی بقاع متبرکه و یا قبرستان های محلی شیراز هستند و با این که برخی از آن ها هم مربوط به شهرستان ها هستند که تا بخواهند به آن جا منتقل و دفن شوند طول می ‌کشد و همه این مشکلات به نام ما نوشته می ‌شود در حالی که ما مقصر این مشکلات نیستیم.
وی تصریح کرد: چندی قبل جلسه ای بدون حضور ما در دانشگاه علوم پزشکی برگزار شده بود که در هر جایی که افراد خواستند دفن شوند اما ما بار دیگر از فرمانداری خواستیم تا دارالرحمه شیراز را به دلیل اشباع آن تعطیل و دفن در اینجا ممنوع شود و همه اموات در بهشت احمدی دفن شوند. انصاری گفت: در ادامه فرمانداری هم مصوبه ای را داشت مبنی بر دفن اموات پدران ومادران شهدا و جانبازان در دارالرحمه و کسانی که اینجا زمین دارند که این مصوبه ما را با تنشی نو روبرو کرد و آن این بود که در این زمینه ما شاهد بودیم برخی که از نزدیکان این خانواده ها بودند قصد داشتند از این مصوبه استفاده کنند، این در حالی بود که مصوبه به صراحت اعلام کرده بود پدر یا مادر خانواده شهدا و جانبازان ونه کس دیگر.
وی در خصوص خرید و فروش چند ده میلیونی قبرهای دارالرحمه افزود: ما در اینجا طبق قانون عمل می کنیم و تنها هزینه کفن و دفن اموات را دریافت می کنیم ونه پول زمین البته یک سری دلال پشت این موارد حضور دارند که اصلا ارتباطی هم با کرونا ندارد اما یک مورد دیگر هم هست که برخی خانواده ها برای آن که جلوی دیگر نزدیکانشان کلاس بگذارند قیمت ‌های بالایی را برای تهیه قبر برای نزدیکانشان اعلام می‌کنند، این در حالی است که دیگر خریدن قبر و خاک کردن یک میت پُز دادن و کلاس گذاشتن ندارد.مدیر دارالرحمه شیراز به مشکلی دیگر در دارالرحمه شیراز اشاره کرد و گفت: تا پیش از شیوع کرونا تمامی مساجد شهر عصرها جا نداشتند و در تمامی آن ها مراسم ختم برگزار می ‌شد اما امروز با توجه به بسته بودن مساجد عصرها شاهد هجوم خیل جمعیت در دارالرحمه هستیم و در گوشه گوشه دارالرحمه بالای سر هر کدام از قبرها جمع زیادی نشسته اند و تمامی مراسم ختم ها در سر قبرها برگزار می ‌شود که این خود می ‌تواند یکی از عوامل مهم و کانون ‌های شیوع کرونا باشد.
انصاری با گلایه از برخی اظهار نظرها در خصوص دارالرحمه گفت: چرا همه چیز را سرما می ‌شکنند؟! دارالرحمه شلوغ و دیگر جایی برای دفن ندارد، این در حالی است که در کنار بالا رفتن آمار مرگ های عادی و روزمره تعداد زیادی اموات کرونایی نیز روزانه در این محل پذیرش می‌ شوند، معتقدیم اینجا باید بسته شود و همه اموات به آرامستان بهشت احمدی منتقل شود. وی ادامه داد: آرامستان دارالرحمه مربوط به سال ١٣۴۶است که جمعیت شیراز ٣٠٠ هزار نفر بود اما ما امروز داریم به جمعیت دو میلیون نفری شهر خدمات می‌ دهیم و دیگر این از توان دارالرحمه خارج است. وی اظهار داشت: هم اکنون بیش از ١٠٠نفر نیرو در حال خدمات دهی در دارالرحمه شیراز هستند که از این میان دو نفر از همکاران ما تا کنون بر اثر کرونا جان خود را از دست داده اند.
گفتنی است، در حال گفت و گو بودیم که به مدیر دارالرحمه اطلاع می دهند مراسم تشییع یکی از شهدای سلامت آغاز شده و ما نیز با او برای شرکت در مراسم همراه می‌ شویم، تنها چند نفر از خانواده وی در مراسم حضور دارند و چند دقیقه بعد با خواندن نماز میت در خیابان و البته با فاصله گذاری فیزیکی مراسم آغاز می‌ شود، کمی آن سوتر چند نفر از روحانیون جهادی و کارکنان دارالرحمه با لباس هایی محافظ جنازه را آرام آرام درون قبر قرار می‌ دهند، قبری که عمق آن بیش از قبرهای معمولی است. نزدیکانش هر لحظه بی تاب تر می ‌شوند اما راهی نیست کرونا حتی اجازه نمی ‌دهد چهره عزیز خود را در آخرین لحظات ببینند و چند لحظه بعد این شهید مدافع سلامت نیز رخ در نقاب خاک می ‌کشد، همه چیز تمام می‌ شود.
چند قبر پایین تر چهره یکی دیگر از مدافعان سلامت شهیده مریم رحیمی که همین چند روز قبل جان به جان آفرین تسلیم کرد بر روی بنری نصب شده و در پایین آن مدفن او هنوز از باران چند روز قبل خیس است تا هرگز فداکاری آن ها را فراموش نکنیم و بدانیم این جا خانه آخر دنیای تمام ماست حال چه در دارالرحمه قدیمی و چه آرامستان جدید .

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.