روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
بازار همین روزها منتظر 4500 تن روغن خوراکی باشد :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 197897
1399/09/11

بازار همین روزها منتظر 4500 تن روغن خوراکی باشد

غیاث ملک حسینی- خبرنگار «خبرجنوب»/ مدیرکل غله و خدمات بازرگانی فارس از تأمین بیش از 5 هزار تن روغن خام برای استحصال و مصرف در این استان خبر داد و گفت: تولیدات تنها کارخانه روغن خوراکی استان فارس به مرور وارد بازار می شود و نوسان های موجود را از بین می برد.

مصرف سرانه و استاندارد سالیانه روغن برای هر فرد در حدود 12 کیلوگرم است
منصور جباری با اشاره به این که مصرف سرانه و استاندارد سالیانه روغن برای هر فرد در حدود 12 کیلوگرم اعلام شده، ابراز اشت: این میزان در کشور به 16 کیلو گرم هم در سال هم می رسد. براین اساس، در استان فارس با توجه به 5 میلیون نفر جمعیتی که دارد روزانه باید بالغ بر 200 تن روغن خوراکی تولید و توزیع شود تا نیاز مردم بی پاسخ نماند.
وی با بیان این که اداره غله و خدمات بازرگانی به عنوان متولی تامین روغن خام مورد نیاز کارخانه‌های تصفیه روغن، 5 هزار و 83 تن روغن را برای برای تنها کارخانه روغن نباتی استان فارس تامین کرده است، گفت: بر اساس آخرین جلسه ای که با مسئولان کارخانه و مدیران استان داشتیم مقرر شد کارخانه روغن نباتی شیراز، به صورت روزانه، روغن خام را تصفیه و زیر نظر اداره کل صمت استان در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد.

روغن در بسته های 810 گرمی و با قیمت مصوب دولتی به دست مصرف کنندگان می رسد
به گفته مدیرکل غله و خدمات بازرگانی فارس، این روغن ها در بسته های 810 گرمی و با قیمت مصوب دولتی بدست مصرف کنندگان خواهد رسید.
جباری در ادامه سخنان خود با اشاره به این که از نظر تامین خوراک کارخانه (روغن خام) هیچ مشکلی وجود ندارد و از محل ذخایر استراتژیک هم که شده مواد مورد نیاز کارخانه ها را تأمین می شود، بیان داشت: تنها مشکلی که هست کمبود و یا نبود کارخانه‌های استحصال روغن در استان است که باعث می شود کمبودها در بازار خیلی جلوه گر شود.وی در تشریح بیشتر این موضوع گفت: به عنوان نمونه کارخانه روغن نباتی شیراز که در روزهای اخیر وارد مدار تولید شده، مدت ها فعالیت نداشت و اخیراً خط تولید خود را راه انداخته و طبیعتاً کمی زمان می برد تا به بیشترین بازدهی تولید برسد.مدیرکل غله و خدمات بازرگانی فارس باتاکید براین که مسئولان این کارخانه قول داده اند ظرفیت تولید را بالا ببرند تا بتوانند هرچه سریع تر پاسخگوی نیاز بازار باشند، تصریح کرد: مدیران کارخانه مدعی هستد امکان تصفیه 400 تن روغن در روز را دارند اما اگر حتی روزانه 200 تن روغن خوراکی هم تولید و روانه بازار کنند نیاز استان تامین می شود.

باید دو و نیم برابر نیاز، کالا وارد بازار شود تا تنش ها و نوسان ها رفع شود
جباری با اظهار خرسندی از این که بخشی از روغن مورد نیاز کارخانه روغن نباتی شیراز تحویل داده شده و مابقی نیز از یکی از بنادر در حال ارسال به شیراز است، گفت: واقعیت این است که باید دو و نیم برابر نیاز، کالا وارد بازار شود تا بتواند تنش ها و نوسان های آن را رفع کند، اما با توجه به این که در فارس تنها یک کارخانه تصفیه روغن داریم، بخش زیادی از نیاز مردم از استان های همجوار تامین می شود.
در این فرآیند طبیعی است که آن ها ابتدا نیاز شهروندان خود را تامین می کنند و بعد در صورت وجود مازاد تولید، آن را به استان‌های دیگر می فرستند.
وی با بیان این که نیاز استان‌های همجوار تا حدود زیادی تامین شده و فضای صادرات به استان های دیگر را دارند، اظهار داشت: با وجود این شرایط و طبق قولی که مسئولان کارخانه شیراز داده اند پیش بینی ما این است که حداکثر ظرف دو تا سه هفته آینده نیاز استان به صورت کامل تأمین شود.

90 درصد روغن خام مورد نیاز کشور وارداتی است، که حدود 10 درصد هم نا خالصی دارد
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی فارس در پاسخ به این که از 5 هزار و 83 تن روغن تحویلی به این کارخانه چه مقدار روغن خوراکی قابل مصرف تولید می شود، گفت: از آنجا که حدود 90 درصد روغن خام مورد نیاز کشور وارداتی است، بسته به اینکه از کدام کشور وارد شده باشد 10 درصد ناخالصی را منظور می کنند؛ بنابراین انتظار داریم از بیش از 5 هزار تن روغن خامی که به کارخانه شیراز تحویل داده می شود حداقل 4 هزار و 500 تن روغن خوراکی به دست آید که جوابگوی سه هفته نیاز استان خواهد بود و بعد از آن هم اگر اتفاق خاصی نیفتد بازار تعادل طبیعی خود را پیدا می کند.
جباری در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت کارخانه روغن کشی شهرستان سروستان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه عمده روغن خام از دانه سویا تولید می شود و در کشور ما تولید این محصول بسیار کم است، سال گذشته کارخانه ای با هدف روغن کشی از دانه های کلزا با ظرف 30 هزار تن روغن در سروستان راه اندازی شد اما چون روغن تولیدی آن به صورت خام است باید در کنار تنها کارخانه فعال شیراز، کارخانجات استحصال روغن دیگری نیز در استان ایجاد شود.

مشکل بزرگ کمبود صنایع تبدیلی و تکمیلی دانه های روغنی
به گفته وی، مشکل عمده تولید روغن خوراکی در کشور به کمبود صنایع تبدیلی و تکمیلی دانه های روغنی برمی گردد، اما با توجه به شرایط موجود، چنانچه اتفاق خاصی نیفتد و شرایط تامین و استحصال روغن به همین شکل ادامه داشته باشد، حداکثر ظرف یک ماه آینده مشکل روغن در کشور حل خواهد شد.

در خصوص تأمین شکر، برنج و گندم مشکلی نداریم
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی فارس در خصوص تامین شکر، برنج و گندم مورد نیاز هم استانی ها نیز گفت: خوشبختانه در مورد این محصولات با کمبود مواجه نیستیم و با اعمال قیمت های دولتی، بازار در تعادل است؛ به همین دلیل در این شرایط ضرورتی ندارد اداره غله برای تامین نیاز به بازار ورود کند.جباری در پاسخ به این که برنج و شکر با چه قیمتی در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد؟ نیز گفت: قیمت دولتی برنج خارجی 1121 به ازای هر کیلو 17 هزار تومان می باشد. شکر هم در کارخانه 6 هزار و 300 تومان برای مصرف کننده خانوار و 6 هزار و 700 تومان برای صنوف و واحدهای تولیدی است، البته این محصول در بازار به قیمت 7هزار و200 تومان عرضه می شود.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.