روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
اخطار آخر گمرک به صاحبان کالاهای متروکه :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 197925
1399/09/12

اخطار آخر گمرک به صاحبان کالاهای متروکه

بعد از اخطارهای پی در پی گمرک ایران به صاحبان کالاهای دپو شده برای اقدام به ترخیص فوری، این بار طی بخشنامه ای به گمرکات اجرایی اعلام شده که در رابطه با صاحبان کالاهایی که در انجام تشریفات گمرکی و ترخیص تعلل داشته یا مایل به آن نیستند، در چارچوب تعیین شده برخورد شود به طوری که در صورت عدم اقدام به موقع، کالا مشمول قوانین متروکه شده و به نوعی از مصادیق احتکار محسوب و با آن برخورد قضائی خواهد شد.
بعد از انتقادات مطرح شده به ویژه از سوی صاحبان کالا در رابطه با موانع موجود در ترخیص کالا از گمرک و بنادر، چندی پیش بود که در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مصوبه ای صادر شد که موانع ترخیص کالا به ویژه مسائل ارزی را تسهیل کرد و از ۱۸ آبان ماه با ابلاغ این مصوبه، ترخیص فوری کالاهای اساسی و همچنین مواد اولیه تولید در دستور کار قرار گرفت تا اقدامی در راستای کاهش رسوب کالا و تعیین تکلیف کالاهای موجود در گمرک و بنادر باشد.بر این اساس، گمرک ایران بارها به صاحبان کالاهای مشمول مصوبه هشدار داد که در شرایط تعیین شده به سرعت نسبت به انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالای خود اقدام کنند که ظاهرا در این رابطه تعلل هایی وجود داشت. اما آن چه اخیرا اتفاق افتاده بخشنامه ای است که گمرک ایران به گمرکات اجرایی برای برخورد با صاحبان کالاهایی که از ترخیص خودداری یا به موقع نسبت به آن اقدام نمی کنند، صادر کرده است.

اگر کالا اظهار نشده فقط دوماه قابل تمدید و بعد متروکه می شود
طبق اعلام ارونقی معاون فنی گمرک ایران در رابطه با کالاهایی که هنوز به گمرک اظهار نشده اند، در صورت تأیید بانک مرکزی مبنی بر عدم تبادل اسناد خرید و انتقال وجه به فروشنده مهلت توقف حداکثر تا دو ماه توسط گمرک و در مناطق توسط سازمان مسئول منطقه قابل تمدید است. مراجع تحویل گیرنده کالا مکلفند پس از پایان مهلت توقف، مراتب را جهت انجام تشریفات متروکه اعلام کنند./انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.