روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
صادق زیباکلام :مجلس به جای رسیدگی به منافع ملی کشور دنبال ابراز احساسات اقلیتی تندرو رفته است :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 197934
1399/09/12

صادق زیباکلام :مجلس به جای رسیدگی به منافع ملی کشور دنبال ابراز احساسات اقلیتی تندرو رفته است

صادق زیباکلام استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاست خارجی درباره اقدام مجلس و مصوبه دو فوریتی آن گفت: «متاسفانه مجلس بیش از آن که منافع ملی و منافع بلند مدت کشور را مد نظر قرار دهد موضع گیری‌ های پوپولیستی و رادیکال را در دستور کار خود قرار داده است و به دنبال ابراز احساسات اقلیتی تندرو در کشور است». او افزود: «از طرف دیگر این مجلس نماینده اکثریت ملت ایران نیست، حسب آمار وزارت کشور این مجلس رای اکثریت مردم کشور را در اختیار ندارد».زیباکلام درباره ابعاد سیاسی اقدام مجلس با اشاره به سخنان ظریف که گفته بود مخالفان دولت به آمریکا «گرا» می‌ دهند، اظهار کرد: «اصلا نیازی نیست که اصولگرایان به آمریکا پیام دهند که با ظریف و روحانی مذاکره نکنید و بیاید با مذاکره کنید. همه می‌ دانند که دولت آینده در ایران دولتی اصولگرا خواهد بود. همان طور که در انتخابات مجلس توانستند پیروز انتخابات باشند در انتخابات ۱۴۰۰ هم هر کس نماینده این جریان باشد برنده انتخابات خواهد بود. تندرو‌ها تا آن زمان هر تلاشی را هم برای به نتیجه رسیدن مذاکرات و بازگشت آمریکا به برجام نقش بر آب خواهند کرد. آن ‌ها پس از پیروزی در انتخابات برای توافق پا پیش می ‌گذارند، تلاش می ‌کنند و برجام ۱۴۰۰ را به وجود می ‌آورند».او افزود: «آمریکایی ‌ها هم چاره ‌ای دیگر ندارند چرا که تجربه اوباما و برجام نشان داد که اگر تندروها پشت توافقی نباشند آن توافق در ایران موفق نخواهد شد. همچنان که برجام نشان داد که وقتی دولت روحانی و میانه‌ رو‌ها آن را تنظیم کردند عملا تندرو‌ها با هر تیغ و تیشه‌ ای به برجام ضربه می ‌زدند. تا نهایتا دونالد ترامپ رسما آمریکا را از برجام خارج کرد البته همان زمان به واسطه فعالیت ‌های تخریبی اکثر شرکت‌ های غربی از ایران رفته بودند و انتظاراتی که از برجام وجود داشت عملا به هدف نرسیده بود. نتیجه این وضعیت آن بود که به آمریکا و غرب پیام دادند که روحانی کاره ‌ای نیست و قدرت در دست آن هاست».زیباکلام درباره این که نمایندگان مجلس می‌ گویند مسیر لغو تحریم‌ ها در اعمال فشار به غرب و توقف اجرای پروتکل الحاقی است گفت: «این مسیر همان مسیری است که در دوران احمدی ‌نژاد طی شد که معتقد بودند تحریم‌ ها بی اثر است و فکر می ‌کردند با شعار به موفقیت می ‌رسیم، اما دیدیم که چقدر جامعه جهانی در برابر ما ایستاد.
فراموش نکنیم که در دوران احمدی نژاد روسیه و چین به تمام قطعنامه‌ هایی که علیه ما صادر شد رای موافق دادند و تمام اعضای شورای امنیت با قطعنامه‌ های ضد ایرانی موافقت کردند و حتی یک کشور هم رای مخالف نداد». این استاد دانشگاه ادامه داد: «بنابراین این مطالبی که مطرح می ‌شود ممکن است کلمات و جملات قشنگی باشند و راهبردی برای خروج از تحریم‌ ها معرفی شود اما همه می ‌دانند تا توافق و نرمش قهرمانانه ‌ای با غرب صورت نگیرد هیچ گشایشی در تحریم‌ها رخ نمی ‌دهد».زیباکلام در پایان تاکید کرد: «با وجود بررسی این گونه طرح ‌ها در مجلس اصولگرا معتقدم کاری که امروز مجلس انجام می‌دهد نوعی وقت‌ کشی است تا بالاخره این چند ماه دولت حسن روحانی هم بگذرد و به نوعی با دولت هم مقابله تبلیغاتی شود. اصولگرایان و حتی تندرو‌ها به خوبی می‌ دانند بدون نرمش و برجام ۱۴۰۰ نمی ‌توان سر سوزنی در تحریم‌ های علیه ایران تغییری ایجاد کرد».

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.