روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
فرار جوانان از خانه به «اتاق ‌های فرار» :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 197942
1399/09/12

فرار جوانان از خانه به «اتاق ‌های فرار»

در روزهای اخیر که بسیاری از مشاغل سطح دو، سه و چهار به علت شیوع کووید ۱۹ تعطیل بودند، دغدغه بسیاری از جوانان نحوه گذراندن این تعطیلات بود؛ دغدغه‌ای که گاها برخی از جوانان طالب هیجان را به شرکت در «اتاق‌های فرار» روانه کرد؛ اتاق‌هایی بعضا بدون مجوز و غیر قانونی که در سایه عدم نظارت مسئولان و بی‌متولی بودن ـ علیرغم تعطیلی کامل مجموعه‌های اتاق فرار قانونی در ایام اعمال محدودیتها ـ به قیمت بازی با جان شرکت کنندگان فعال هستند.
مجموعه ‌های اتاق‌ فرار با طرح معمایی برای شرکت کنندگان و ارائه سرنخ‌هایی به آن‌ها این امکان را برایشان فراهم می‌کنند تا با فعالیت بدنی و به کار گیری ذهن، معماها را حل کنند. برخی از آن‌ها با گرفتن مجوز از اداره کل تربیت بدنی استان در حال فعالیت قانونی هستند، برخی دیگر که قدیمی‌ترند با اخذ مجوز از اتحادیه کافی شاپ در کنار کافی شاپ خود اقدام به تاسیس اتاق فرار کرده ‌اند و برخی با گرفتن مجوز از مجتمع‌های تجاری، اتاق خود را در مجتمع‌ها راه اندازی کرده‌ اند و هنوز هم با همان مجوز در حال فعالیت‌اند؛ اما برخی دیگر بدون اخذ هیچ گونه مجوزی فعالند اما نکته مهم آنجاست که این ها اغلب با استفاده از هر روشی جهت ترساندن و برانگیختن وحشت شرکت کنندگان به منظور افزایش هیجان و جذب مشتری اقدام می کنند. شاید بتوان گفت دستمایه قرار دادن حس وحشت وهمچنین هوش شرکت کنندگان در قالب سناریوی بازی به خودی خود
می تواند سرگرم کننده باشد اما میزان و نحوه دستمایه قرار دادن حس وحشت در این مجموعه‌ها بسیار مهم است.در این باره گفت و گویی با اکیپ جوان ۶ نفره‌ای که به تازگی در این مجموعه‌ها شرکت کرده‌اند و بسیار راضی به نظر می‌آیند داشته ایم که می‌گویند: یکی از این مجموعه‌ها در اطراف تهرانپارس و ساختمانی مسکونی است که زیرزمین آن را به اتاق فرار اختصاص داده اند.
درخصوص تابلو و مجوز مجموعه ای که وراد آن شده اند می پرسیم که می‌گویند: نه تابلو ندارد و غیرقانونی هستند. یکی دیگر از این مجموعه ها هم اطراف کرج است که وسط یک باغ کلبه چوبی ساخته اند و آن را به اتاق فرار اختصاص داده‌اند که به خاطر ایجاد ژانر وحشت و ترس ایجاد شده از رفتن به چنین مکان هیجان انگیزی لذت بردیم.
از آنها در مورد نحوه یافتن آدرس این اتاق‌ها سئوال می کنیم که پاسخ می دهند: این مجموعه‌ها غیر قانونی‌ هستند ‌اما لوکیشن آنها در نقشه معلوم است و در صورت بروز اتفاق، امکان شکایت از آن‌ها وجود دارد چرا که یافتن آدرس آن‌ها هم در اینترنت کار راحتی است و با جستجوی ساده می‌توان آدرسشان را پیدا کرد.
کاظم دستگردی، رییس انجمن بازی‌های فکری در این باره گفت: شروع فعالیت رسمی مجموعه‌های اتاق فرار در ایران به اوایل سال گذشته باز می‌گردد اما ورود آن‌ها به ایران تقریبا مربوط به سه سال قبل است. از اوایل سال گذشته انجمن بازی‌های فکری فدراسیون ورزش‌های همگانی کشور دستورالعمل و اساسنامه باشگاه ‌های بازی‌های فکری و اتاق فرار را به وزارت ورزش ارسال کرد تا مطابق با کمیسیون ماده پنج وزارت ورزش، اتاق‌های فرار و باشگاه‌های بازی‌های فکری بتوانند با کسب مجوز از فدراسیون ورزش‌های همگانی که از سوی اداره کل ورزش هر استانی صادر می‌شود فعالیت خود را آغاز کنند.
به گفته دستگردی پیش از آغاز فعالیت رسمی اتاق‌های فرار، مجموعه‌هایی در سایه عدم نظارت رسمی ارگان‌ و نهاد خاص، با کسب مجوز از نهادهای دیگر نظیر اتحادیه کافی‌شاپ‌ها شروع به راه اندازی مجموعه‌های اتاق فرار در کنار کافی شاپ کرده بودند. برخی دیگر حتی به دلیل فعالیت در مجتمع‌های تجاری با کسب مجوز از آن مجتمع کار خود را آغاز کرده بودند.
وی درباره تعداد اتاق فرارهای قانونی سطح شهر تهران گفت: در سطح شهر تهران حدود ۱۵ الی ۲۰ مجموعه اتاق فرار دارای مجوز در حال فعالیت زیر نظر فدراسیون ورزش‌های همگانی هستند. این اتاق‌های فرار ذیل وزارت ورزش و با مجوز از ادارات کل تربیت بدنی استان‌ها در حال فعالیت‌اند.
دستگردی در پاسخ به این سوال که آیا شرکت کنندگان اتاق‌های فرار بیمه هستند تا در صورت بروز هرگونه مشکل از این طریق بتوانند پیگیری کنند، گفت: ما در اتاق‌های فرار دارای مجوز، سناریوی ترسناکی نداریم که منجر به ایجاد آسیب و مشکل برای شرکت کنندگان شود بنابراین شرکت کنندگان بیمه نیستند. سناریوی اتاق‌های فرار دارای مجوز، متفاوت است که اکثرا بر پایه مباحث معمایی و یا جنایی مطرح می‌شوند و به گونه‌ای حس وحشت شرکت کنندگان را دستمایه قرار نمی‌دهد که منجر به بروز حوادث شود. حتی برخی از این سناریوها در محیط‌هایی نظیر پارک قابل اجرا هستند.
وی معتقد است که در مجموعه‌های اتاق فرار غیر قانونی با دستمایه قرار دادن حس وحشت شرکت کنندگان سناریو به گونه‌ای اجرا می‌شود که منجر به ایجاد بستر بروز هر اتفاقی برای شرکت کنندگان می‌شود اما به دلیل فعالیت خودمختار این مجموعه‌ها متاسفانه نظارت و برخورد درستی با آن‌ها انجام نشده است.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.