روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
بیماری های قلبی در قربانی کردن مردم فارس از کرونا پیشی گرفت :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 202033
1399/10/24

بیماری های قلبی در قربانی کردن مردم فارس از کرونا پیشی گرفت

«خبرجنوب»/ این روزها همچنان همه به فکر کرونا هستند. این تمرکز به نحوی است که اکثر اعضای خانواده کنترل دیگر بیماری‌ها را فراموش کرده اند. برخی هم با وجود این که نوبت چکاپ قلب و یا کلیه شان رسیده از ترس کرونا مراجعه ای به پزشک خود ندارند.
برخی هم به دلیل همین عدم پیگیری کارشان به بیمارستان و بستری کشیده است. اگر چه انجام کارهای غیر ضروری درمانی به دلیل در کمین بودن کرونا، از همان ماه های اول اپیدمی تاکید شد اما عدم توجه برخی بیماران غیر واگیر نسبت به کنترل و مراقبت ها هم نگران کننده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این باره به خبرنگار «خبرجنوب» گفت: برخی ضرورت این مسئله را نمی دانند و با این وجود مراقبان سلامت دانشگاه همه سعی خودشان را برای ارائه خدمات پیشگیرانه به بیمارانی مانند دیابتی ها و مبتلایان فشار خون می کنند.
دکتر عبدالرسول همتی افزود: با وجود این که برخی بیماری های غیر واگیر را در این روزها جدی نمی گیرند و ضرورت آن را احساس نمی کنند ما مراقبت ها را در سیستم دانشگاه انجام می دهیم و با برخی که برای مراقبت ها مراجعه نمی کنند از طریق مراقبان سلامت تماس می گیریم و از ضرورت ادامه مراقبت ها حتی در این روزهای کرونایی آن‌ها را مطلع می کنیم.
وی گفت: هم بیماران دچار فشار خون و هم دیابت در این زمینه مورد بررسی قرار گرفته اند.
همتی عنوان کرد: به مردم توصیه می کنیم که حتما با وجود کرونا بحث بیماری‌های غیر واگیر را جدی بگیرند چرا که آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در بین کسانی که بیماری های زمینه ای مانند دیابت و فشار خون دارند بالاتر از دیگران است و این افراد بیشتر در معرض خطر و فوت هستند. بیش از 80 درصد فوتی های استان در زمینه کرونا، سالمند یا یا بیمار زمینه ای بوده اند. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: با وجود کرونا همچنان بیش از 70 درصد فوتی‌های فارس مربوط به بیماری های غیر واگیر است، بیماری های قلبی اولین عامل فوت مردم فارس در سال جاری
بوده است.
سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در فارس ضمن تاکید به مردم به خصوص بیماران زمینه ای برای رعایت اصول پیشگیرانه کرونایی عنوان کرد: دیروز کمترین آمار فوتی و بستری کرونایی را در فارس داشتیم.
با این وجود اگر در عدم رعایت پروتکل‌ها ترمز بِبُریم، بهمن ماه دوباره با مشکل مواجه می شویم و با توجه به برخی عدم رعایت ها که دیده و شنیده می شود احتمال می دهیم بهمن ماه دوباره تعداد مبتلایان کرونا بالا رود و از مردم خواستار رعایت هستیم.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.