روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
لغو منع مسافرت ایرانی ‌ها در روز تحلیف بایدن :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 202316
1399/10/29

لغو منع مسافرت ایرانی ‌ها در روز تحلیف بایدن

جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا قصد دارد ده‌ ها فرمان اجرایی را در اولین روز آمدن بر سر کار امضا کند که یکی از آن ها لغو فوری ممنوعیت سفر از کشورهای اسلامی است که ترامپ دستور داده بود.بایدن قرار است این فرمان‌ های اجرایی را در ساعات اولیه پس از مراسم تحلیف در روز چهارشنبه ۲۰ ژانویه اعلام کند.برداشتن منع سفر شهروندان از کشورهای عمدتا مسلمان‌نشین و بازگشت به پیمان اقلیمی پاریس دو مورد از این دستورها است. وی همچنین می ‌خواهد داشتن ماسک در تمام ساختمان ‌های دولتی آمریکا را برای جلوگیری از گسترش ویروس کووید ۱۹ اجباری کند.رویترز با بیان این که تمام این اقدامات را پیش تر و در زمان مبارزات انتخاباتی نیز اعلام کرده بود، نوشت که بیشتر آن ها خنثی کردن سیاست‌ های ترامپ است و نیازی به تاییدیه کنگره آمریکا ندارد. طبق این گزارش، بایدن همچنین قصد دارد برنامه مهاجرتی طولانی ‌مدتی را اعلام کند که راه را برای اعطای تابعیت به میلیون‌ ها پناهنده ثبت‌ نشده در آمریکا هموار می‌کند. این برنامه برای اجرایی شدن نیاز به تایید کنگره دارد.کلاین همچنین توضیح داد که مجموعه گسترده‌تری از «وعده‌های روز اول» بایدن طی ۹ روز کاری متعاقب مراسم تحلیف اجرا خواهد شد که شامل افزایش تست‌های ابتلا به ویروس کرونا و ملزم کردن دولت آمریکا به اولویت دادن به کالاهای ساخت داخل برای خرید تجهیزات می‌شود.این در حالی است که ترامپ در تاریخ دوازدهم دی ماه، علی‌رغم مخالفت گروه‌های حقوقی و تجاری مختلف، قانون ممنوعیت‌های مهاجرتی به این کشور را تمدید کرده بود.

میزان محبوبیت بایدن در بین مردم در آستانه ورود به کاخ سفید
گفتنی است بر اساس یک نظرسنجی مشخص شد، جو بایدن ریاست جمهوری خود را با رتبه بندی نسبتاً قوی عملکرد آغاز خواهد کرد. به گزارش پایگاه خبری آکسیوس، بر اساس نظرسنجی موسسه تحقیقاتی پیو، این میزان بالای رضایتمندی از بایدن که هنوز وارد کاخ سفید نشده، در مقابل پایین ‌ترین میزان رضایتمندی از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکاست. ۶۴ درصد از شرکت کنندگان نظر مثبت خود را درباره عملکرد بایدن از زمان پیروزی در انتخابات سوم نوامبر ۲۰۲۰ اعلام کرده‌اند. ۵۸ درصد نیز عملکرد بایدن را درباره برنامه‌ها و سیاست‌هایش تایید کرده‌اند در حالیکه تنها ۳۹ درصد از آمریکایی گفته‌اند که از عملکرد ترامپ در زمان مراسم تحلیفش در ۲۰۱۷ رضایت داشتند. میزان رضایتمندی از بایدن در مقایسه با سایر روسای جمهوری آمریکا به قرار زیر است:۷۰ درصد در ژانویه ۲۰۰۹ برنامه‌های باراک اوباما، رئیس جمهوری وقت را تایید کرده بودند.۵۰ درصد از آمریکایی‌ها در ژانویه ۲۰۰۱ برنامه های جورج بوش پسر را تایید کرده بودند.۶۴ درصد از آمریکایی‌ها در ژانویه ۱۹۹۳ بیل کلینتون را تایید کردند.۵۷ درصد هم انتخاب کابینه بایدن و سایر انتصاب‌ها در مقام های عالی رتبه را تایید کرده‌اند.اما همین موارد درباره ترامپ در پایین‌ترین حد خود قرار دارد؛ به طوریکه تنها ۲۹ درصد از آمریکایی‌ها عملکرد شغلی ترامپ را تایید می‌کنند و بیشتر این میزان در میان جمهوری خواهان و افراد متمایل به جمهوری خواهان است. همچنین حدود ۶۰ درصد از جمهوری خواهان در حال حاضر، عملکرد ترامپ را تایید می‌کنند در حالیکه این میزان در اوت ۲۰۲۰، ۷۷ درصد بود.

اقدام تازه فیس‌بوک برای تحلیف بایدن؛تبلیغ سلاح ممنوع
در این بین نیز شرکت فیسبوک اعلام کرد تبلیغات برای لوازم جانبی سلاح و تجهیزات حفاظتی در آمریکا را دست‌کم تا ۲ روز پس از تحلیف جو بایدن در ۲۰ ژانویه، ممنوع می‌کند. این شبکه اجتماعی به دنبال حمله هواداران دونالد ترامپ به کنگره آمریکا در ۶ ژانویه، اعلام کرد اکنون تبلیغات برای تجهیزاتی مانند ضامن اسلحه، جلیقه و غلاف اسلحه را در آمریکا منع می‌کند.فیسبوک در یک پست وبلاگی اعلام کرد: در حال حاضر تبلیغات برای سلاح، مهمات و تقویت‌کننده‌های سلاح مانند صداخفه‌کن ممنوع است، اما اکنون تبلیغات برای تجهیزات را هم منع خواهیم کرد.۳ سناتور آمریکایی نامه‌ای به مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک فرستادند و از او خواستند به طور دائم تبلیغات محصولاتی را که مشخصاً برای استفاده در مبارزه مسلحانه طراحی شده‌اند، ممنوع کند.این سناتورها که همه دموکرات بودند، گفتند شرکت فیسبوک باید این اقدام و دیگر اقدامات را انجام دهد تا خود را در برابر چگونگی اینکه دشمنان داخلی ایالات متحده از محصولات و بستر این شرکت برای پیشبرد اهداف غیرقانونی خود استفاده کردند، پاسخ‌گو کند. فیسبوک روز جمعه ایجاد هرگونه رویداد فیسبوکی جدید در مجاورت مکان‌هایی نظیر کاخ سفید، کنگره آمریکا در واشنگتن و ساختمان‌های ایالتی کنگره را تا ۲۰ ژانویه ممنوع کرد. اف.‌بی.‌آی نیز نسبت به تظاهرات مسلحانه که در آستانه مراسم تحلیف برای واشنگتن و پایتخت تمام ۵۰ ایالت آمریکا برنامه‌ریزی شده‌اند، هشدار داد.

دستگیری مردی با چند سلاح کمری و ۵۰۰ گلوله نزدیک ساختمان کنگره آمریکا
این اقدامات در حالی است که پلیس آمریکا مردی از ایالت ویرجینیا را که با خود مدارک شناسایی جعلی مربوط به مراسم تحلیف جو بایدن و چند سلاح کمری و بیش از ۵۰۰ گلوله همراه داشت در مرکز واشنگتن دستگیر کرده است. روزنامه یو اس ای تودی به نقل از پلیس گزارش کرد که وسلی آلن بیلر ۳۱ ساله در مجاورت شمال شرق ساختمان کنگره در حالی بازداشت شد که دو سلاح ۹ میلیمتری، ۵۰۹ گلوله و چندین سلاح دیگر داشت. این مرد جوان یک خودرو هم داشت که با عکس‌های سلاح گرم تزئین شده بود و روی یکی از آنها نوشته شده بود: «حمله به زندگی» و «اگر آنها به دنبال سلاح شما هستند، اول به سوی آنها شلیک کنید».

اعلام آماده‌باش در سراسر ایالات متحده
11 روز پس از حمله حامیان ترامپ به کنگره، ایالت های مختلف آمریکا به دلیل نگرانی از وقوع وقایع خشونت بار در آستانه مراسم تحلیف بایدن از آمادگی خود برای مقابله با این خشونت‌ها خبر دادند مقامات ایالتی در سراسر آمریکا چه با اکثریت دموکرات و چه جمهوری خواه نگرانی‌های زیادی را ابراز داشته اند.اف.بی.آی به آژانس‌ های پلیس درباره احتمال اعتراضات مسلحانه در سراسر ۵۰ ایالت آمریکا و در روز مراسم تحلیف جو بایدن، رئیس جمهور منتخب این کشور هشدار داده‌ است.میشیگان، ویرجینیا، ویسکانسین، پنسلوانیا و واشنگتن در میان بیش از ده‌ها ایالتی هستند که گارد ملی برای تقویت امنیتی در آنجا مستقر شده است. درضمن، مرکز شهر واشنگتن دی.سی خالی از جمعیت است و خیابان‌های منتهی به کنگره بسته شده و گردان‌های گارد ملی در مرکز شهر مستقر شده اند.افزایش تدابیر امنیتی در سراسر آمریکا در پی حمله مرگبار ششم ژانویه به کنگره صورت گرفته است. مقام‌های اجرای قانون بیشترین تمرکز خود را معطوف کرده‌اند وقتی که جنبش ضد دولتی «بوگالو» قرار است در سراسر ۵۰ ایالت راهپیمایی به راه بیندازد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.