روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
اجرای طرح های مسکنی برای دهک های پایین جامعه :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 203008
1399/11/06

اجرای طرح های مسکنی برای دهک های پایین جامعه

معاون مرکز پژوهش های مجلس با بیان این که ایرادات طرح جهش تولید و تأمین مسکن با استفاده از بدنه کارشناسی مرکز پژوهش ها برطرف شده است گفت: دولت مکلف است سالانه ۱۶۰ هزار میلیارد تومان به طرح جهش تولید و تامین مسکن اختصاص دهد. متراژ واحدها ۷۰ تا ۱۰۰ متر و سود تسهیلات آن ۱۸ درصد خواهد بود که گروه های محروم، کم برخوردار، نسبتاً برخوردار و برخوردار در اولویت های اول تا چهارم این برنامه قرار دارند.
امیررضا شاهانی اظهار کرد: هدف گذاری طرح جهش تولید و تامین مسکن، احداث سالانه یک میلیون واحد مسکونی است که طبق برآوردها ۴۰۰ هزار واحد توسط مردم و ۶۰۰ هزار واحد توسط دولت احداث می شود. در این طرح سعی شده ایرادات پروژه های قبلی از جمله پروژه مسکن مهر برطرف شود.معاون پژوهش های زیربنایی مرکز پژوهش های مجلس در تشریح ابعاد دوازده گانه طرح جهش تولید و تامین مسکن گفت: تکلیف دولت به ساخت یک میلیون واحد مسکونی که پس از یک دوره فترت هفت ساله اتفاق می افتد جدا از آنکه به تامین مسکن کمک می کند منجر به گردش اقتصادی می شود و صنایع و مشاغل بسیاری را به حرکت وا می دارد.شاهانی با بیان این که طرح اولیه جهش مسکن دچار ایراداتی بود که با استفاده از نظرات اساتید دانشگاه و بدنه کارشناسی مرکز پژوهش های مجلس آن را برطرف کردیم گفت: شاید یکی از مهم ترین بخش های این طرح چگونگی تامین مالی آن باشد. در این خصوص «صندوق ملی مسکن» را طراحی کرده ایم که از منابع مختلفی شامل مالیات های مرتبط با حوزه زمین، مسکن، مستغلات و ساختمان، منابع پیش بینی شده در بودجه سنواتی، منابع حاصل از بازگشت یا امهال خطوط اعتباری مسکن مهر و تغییرات مانده تسهیلات پرداختی تشکیل می شود. در این زمینه بانک ها موظفند حداقل ۴۰ درصد از تغییرات مانده تسهیلات پرداختی را در هر سال مالی با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به بخش مسکن اختصاص دهند.
وی با بیان این که در مکان یابی پروژه باید دقت شود گفت: برای مکان یابی اولویت های چهارگانه ای تعریف شده که به ترتیب اولویت شامل اراضی درون شهری در بافت فرسوده، اراضی متصل به بافت شهری، اراضی دستگاه های دولتی و نهایتا در اولویت آخر زمین های کشاورزی است. البته زمین های حاصل خیز و اراضی محیط زیست از شمول این طرح خارج است.
معاون پژوهش های زیربنایی و امور تولیدی مرکز پژوهش های مجلس، متراژ واحدهای طرح جهش تولید و تأمین مسکن را ۷۰ تا ۱۰۰ متر عنوان و تصریح کرد: گروه های هدف بخش مسکن به چهار گروه محروم، کم برخوردار، نسبتاً برخوردار و برخوردار تبدیل می شوند. طبق تبصره ماده ۱۶ افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی، ایثارگران و بنیاد شهید از پرداخت هزینه نظام مهندسی معاف هستند. همچنین دولت باید یارانه سود تسهیلات پرداختی به این گروه ها را بپردازد. وی یکی دیگر از ملاحظات طرح جهش مسکن را آمایش سرزمینی دانست و گفت: برخی مناطق کشور مهاجرفرست هستند که باید تامین مسکن در این مناطق نیز در دستور کار قرار گیرد. همچنین مناطقی که در کنار دریاها قرار دارند باید در طرح های توسعه مسکن لحاظ شوند و در اولویت ساخت باشند.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.