روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
پرونده‌هایی که گشوده خواهند شد :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 203120
1399/11/07

پرونده‌هایی که گشوده خواهند شد

خروج دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا از کاخ سفید و پیروزی جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی را به شدت نگران کرده است.
عربستان سعودی با بهره گیری از رسانه های گسترده خود و کمک های سنگین مالی به ستاد دونالد ترامپ تلاش کرد تا انتخابات آمریکا را به سود دونالد ترامپ رقم بزند اما بخت با ترامپ و با محمد بن سلمان یار نبود و در نهایت جو بایدن به پیروزی رسید. بنیامین نتانیاهو نیز به نوبه خود از لابی صهیونیستی پر نفوذ آمریکا خواست تا تمام توان خود را برای پیروزی مجدد دونالد ترامپ به کار گیرد اما علی رغم تلاش های لابی صهیونیستی دونالد ترامپ شکست خورد و کاخ سفید را ترک کرد. طبیعی است اعضای ستاد انتخاباتی جو بایدن تحرکات مقامات دو رژیم اسرائیل و عربستان را زیر نظر داشت و در زمان مناسب انتقام سختی از این دو رژیم خواهند گرفت.
جو بایدن در ورود به کاخ سفید چندین پرونده سنگین علیه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را بازگشایی خواهد کرد و از این رو در آینده نزدیک عربستان ناخواسته دچار تغییراتی در ساختار قدرت خواهد شد. پرونده ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، پرونده خاشقچی روزنامه نگار برجسته سعودی، جنگ ظالمانه عربستان علیه مردم یمن، باج ۵۰۰ میلیارد دلاری عربستان به ترامپ و موضوع نقض حقوق بشر در عربستان پرونده هایی است که جو بایدن به زودی خواهد گشود.
اما آن چه که بیش از همه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را نگران کرده وجود رابطه تنگاتنگ بین محمد بن نایف ولیعهد سابق عربستان و حزب دموکرات آمریکا است. محمد بن نایف ولیعهد سابق عربستان که به دستور محمد بن سلمان اکنون در حصر خانگی به سر می برد از دیرباز با رهبران حزب دموکرات از جمله شخص جو بایدن رابطه سیاسی گسترده ای برقرار کرده اما به دستور دونالد ترامپ از چرخه قدرت در عربستان خارج شد.
اکنون ظاهراً تیم جو بایدن قرار است در درجه اول دو پرونده مهم را علیه محمد بن سلمان در دستور کار خود قرار دهد، اول خروج پرونده حادثه ۱۱ سپتامبر از طبقه بندی محرمانه خواهد بود، زیرا کنگره آمریکا در گزارش حادثه ۱۱ سپتامبر حدود ۲۸ صفحه مربوط به دخالت عربستان در این حادثه را جزء بخش محرمانه گزارش قرار داد و منتشر نکرد. اگر این بخش از گزارش به در خواست اکثریت اعضای مجلس نمایندگان در کنگره از طبقه بندی محرمانه خارج شود عربستان باید ده ها میلیارد دلار غرامت به آسیب دیدگان این حادثه پرداخت کند. پرونده دیگر، قتل دردناک جمال خاشقچی روزنامه نگار برجسته سعودی بود که در دوم اکتبر ۲۰۱۸ به دستور محمد بن سلمان در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به قتل رسید.
مشابه چنین شرایطی برای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز وجود دارد، زیرا دونالد ترامپ به شدت از نتانیاهو حمایت کرد و موجب شد تا
علی رغم مخالفت های گسترده در اراضی اشغالی، وی همچنان در قدرت باقی بماند.
نخست وزیر رژیم صهیونیستی با آگاهی از مخالفت جو بایدن با توسعه شهرک سازی و احتمال بازگشت آمریکا به برجام، رئیس موساد را برای مذاکره با دولت جو بایدن به واشنگتن اعزام کرد. دورنمای سیاست منطقه ای جو بایدن نشان می دهد سرنوشت سیاهی در انتظار او و همچنین محمد بن سلمان خواهد بود. این دو شخص در آینده نزدیک از چرخه قدرت اسرائیل و عربستان خارج خواهند شد. این احتمال نیز وجود دارد که دادگاه فدرال به در خواست خانواده جمال خاشقچی و بر اساس ادله موجود محمد بن سلمان را دستگیر و برای محاکمه به آمریکا منتقل کند.
حسن هانی زاده

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.