روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
مشکلات واحدهای تولیدی فارس فردا با حضور رئیس کل بانک مرکزی در شیراز بررسی می شود :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 203185
1399/11/08

مشکلات واحدهای تولیدی فارس فردا با حضور رئیس کل بانک مرکزی در شیراز بررسی می شود

غیاث ملک حسینی- خبرنگار«خبرجنوب»/ مشکلات واحدهای تولیدی استان فارس با حضور رئیس کل بانک مرکزی در شیراز بررسی خواهد شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس در گفت و گو با خبرنگار «خبرجنوب» با بیان این مطلب گفت: فردا پنجشنبه مدیران واحدهای تولیدی استان در قالب جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی میزبان عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی خواهند بود.
ظفر افشون با بیان این که این سفر در پی دعوت استاندار فارس از رئیس کل بانک مرکزی انجام می شود و در جریان آن مشکلات کاری و اداری واحدهای تولیدی استان با بانک مرکزی مورد بررسی قرار می گیرد، اظهار داشت: علاوه بر این در جریان این سفر رئیس کل بانک مرکزی از برخی واحدهای تولیدی استان بازدید خواهد کرد و از نزدیک با مشکلات و ظرفیت های آن ها آشنا خواهد شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس با اشاره به این که جلسات هماهنگی سفر مدیر کل بانک مرکزی به شیراز با حضور مدیران دستگاه ها و واحدهای تولیدی در حال برگزاری است، ابراز داشت: هدف از برگزاری این جلسه علاوه بر بررسی مشکلات، یافتن راهکاری عملیاتی برای حل آن ها نیز می باشد؛ بر این اساس در جریان جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی، موضوعاتی مانند بازگرداندن ارزهای ناشی از صادرات، تأمین، تخصیص و تعیین کد برای دریافت ارز وارداتی واحدهای تولیدی مورد توجه قرار خواهد گرفت.
افشون با تاکید بر این که ارتباط واحدهای تولیدی و بانک مرکزی البته فراتر از این مسائل است و گستره بیشتری دارد، تصریح کرد: تلاش ما بر این بود که واحدهای تولیدی در سطح استان که با مشکلاتی در حوزه عملکردی بانک مرکزی مواجه هستند در این جلسه حضور یابند و مسائل و مشکلات خود را مطرح کنند.
وی در پاسخ به این که آیا دستگاه های اجرایی همچون گمرک نیز برنامه ای برای احصای مشکلات حوزه کاری خود با بانک مرکزی دارند یا خیر؟ ابراز داشت: قطعاً مسئولان شورای هماهنگی بانک ها و گمرک در این جلسه مشکلات حوزه کاری خود را مطرح خواهند کرد. علاوه بر این ها استاندار به عنوان رئیس دستگاه اجرایی و نمایندگان استان هم پیشنهادات خود را ارائه خواهند داد.

اعلام آمادگی سهامدار عمده برای همکاری با سرمایه گذار فاز دوم پالایشگاه
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس در بخش دیگری از این گفت و گو در پاسخ به این که جلسه تعیین تکلیف احداث فاز دوم پالایشگاه شیراز که قرار بود در این هفته با حضور سرمایه گذار این پالایشگاه (شرکت غدیر) و مدیران استان برگزار شود، برگزار شده و به نتیجه رسیده است یا خیر؟ گفت: این جلسه برگزار شد اما متأسفانه شرکت پارسیان که 80 درصد سهام این پالایشگاه را در اختیار دارد به دلیل تغییر مدیران خود در جلسه حضور پیدا نکرد.
افشون با بیان این که مسئولان این شرکت با ارسال پیامی مکتوب آمادگی خود را برای مذاکره و همکاری با دیگر سرمایه گذاران طرح اعلام کرده اند، اظهار داشت: بر این اساس ما هم موضوع جذب سرمایه گذار برای فاز دوم پالایشگاه را دنبال خواهیم کرد.
وی با اشاره به این که چالش اصلی این پروژه کمبود اعتبارات مورد نیاز از سوی بخش دولتی است، بیان داشت: در عین حال نمی توان انتقادات حامیان محیط زیست و گروه های مردم نهاد نسبت به عملیاتی شدن این پروژه را هم نادیده گرفت.
به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس، گروه های مخالف عملیاتی شدن طرح توسعه پالایشگاه با توجه به تمرکز صنایع تعداد قابل توجهی از صنایع در این منطقه را به صلاح نمی دانند.
افشون همچنین در خصوص پیشنهادات مطرح شده برای احداث فاز دوم پالایشگاه در یک منطقه دیگر هم گفت: این موضوع اگر چه قابل بررسی است اما هنوز مکان خاصی برای این کار پیش بینی و پیشنهاد نشده است.
گفتنی است، پیش از این یکی از دلایل طولانی شدن احداث فاز دوم پالایشگاه شیراز اختلاف نظر بین د‌‌‌ولت و سرمایه گذار، برای احداث خط لوله از عسلویه تا پالایشگاه اعلام شده بود. بر این اساس شرکت غد‌‌‌یر خواهان آن بود‌‌‌ که د‌‌‌ولت فرآورد‌‌‌ه های نفتی را برای پالایش از عسلویه تا زرقان هد‌‌‌ایت کند‌ اما د‌‌‌ولت معتقد بود که این شرکت خود‌‌‌ش باید‌‌‌ هزینه راه اند‌‌‌ازی خط را بر عهد‌‌‌ه بگیرد‌‌‌ که در نهایت این اختلاف نظر رفع نشد‌‌‌ و اجرای فاز د‌‌‌وم تا کنون به تعویق افتاد‌‌‌. این اتفاق در حالی رخ می دهد که مسئولان استان معتقدند فارس د‌‌‌ر زمینه ذخیره سازی سوخت مشکلات جد‌‌‌ی د‌‌‌ارد‌‌‌ و احد‌‌‌اث فاز د‌‌‌وم پالایشگاه از این جهت که می تواند فارس را از واردات سوخت بی نیاز کند حائز اهمیت است و مورد تأکید مسئولان قرار دارد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.