روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
آن چه از هوش ایرانیان تراوید‌‌‌‌ :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 206187
1399/12/11

آن چه از هوش ایرانیان تراوید‌‌‌‌

«هوشنگ که پسر چهارم آد‌‌‌‌م است، یعنی به چهار پشت به آد‌‌‌‌م می ‌رسد‌‌‌‌، روزی با صد‌‌‌‌ کس به طرف کوهی رفت؛ ناگاه ماری بزرگ و قوی ‌جثه به نظرش د‌‌‌‌رآمد‌‌‌‌ و چون هرگز مار ند‌‌‌‌ید‌‌‌‌ه بود‌‌‌‌، به شگفت د‌‌‌‌رآمد‌‌‌‌ و گفت جمیع جانوران متابعت ما می ‌کنند‌‌‌‌،
همانا این جانور دشمن ماست که سر از اطاعت پیچیده، سنگی برداشت و بر جانب مار انداخت، آن سنگ خطا شد و بر سنگ دیگر خورد، آتش از آن بجست و بر خس و خاشاک افتاده و مار را بسوخت. چون در آن زمان هنوز آتش ظاهر نشده بود هوشنگ با همراهان از پیدا شدن آتش خرم و شادان گردید و گفت این نور خداست که دشمن ما را کشت و به سجده رفت و شکر ایزد بجا آورد و قبله خود ساخت و در آن روز جشنی بزرگ کرد».
این داستان بزرگ ترین اکتشاف بشریت است که در کتب باستانی آمده و زندگی همگان را تحت تأثیر قرار داد. اختراع و اکتشاف یکی از بزرگ ترین دستاوردهای بشریت و در حقیقت، یکی از شگفتی هایی است که می تواند به ذهن خطور کند. اول مارس، روز جهانی اختراعات و اکتشافات نام گذاری شده است. تاریخ بشر توسط یک رشته پیوسته و تدریجی از اکتشافات، نوآوری ‌ها و اختراع ‌ها مشخص شده‌ است و می توان گفت تاریخ جهان مجموعه وقایعی است که در طول زمان برای انسان‌های روی کره زمین اتفاق افتاده است. از دیدگاه برخی، اختراع یک ایده نوین است که راه حل عملی را برای یک مشکل مشخص ارائه می دهد، ابتکاری بوده و برای اشخاص دیگری با مهارت عادی در صنعت مورد نظر اختراعات، واضح و معلوم نباشد. این معنا تقریباً با واژه های خلق فناوری و نوآوری فناورانه مترادف است. در طرح ثبت اختراعات تقدیمی به مجلس شورای اسلامی، در تعریف اختراع آمده است: اختراع به معنای فکر یک مخترع است که در زمینه فناوری راه حل عملی برای یک مسئله خاص ارائه می کند. اما اکتشاف عبارت است از کشف مسیرهای جدید علمی یا حل مسائل موجود بدون در نظر گرفتن مسایل اجرایی و تجاری که معمولا مستلزم بهره گیری از خلاقیت است.

اختراعات و اکتشافات ایرانیان
در حفاری های باستان شناسان از نقاط مختلف ایران، اختراعاتی شگفت ‌انگیز از ایرانیان باستان به دست آمده که نشان از تکنولوژی های نوین در عصرهای گوناگون است. تمدن پارس به دلیل تعداد اختراعاتی که به نامش ثبت شده، یکی از علمی ‌ترین تمدن‌های باستان به شمار می‌رود. مردم پارس که امروزه به نام ایران از آن یاد می‌شود، اختراعاتی را در تاریخ به ثبت رسانده‌اند که مدل‌های پیشرفته آن ها امروزه وجود دارند و با توجه به امکانات آن روزها، بسیار پیشرفته به نظر می‌رسند. پتانسیل این اکتشافات در زمان ایران باستان به صورت کامل درک نشده و همگی آن ها در دنیای مدرن امروزی همچنان در حال تکامل هستند.

صنعت
در زمینه صنعت پژوهشگران معتقدند که مخترعان سفال، ساکنان فلات ايران بوده‌اند و زنان، سازنده‌ اولين ظرف‌هاي سفالي. در زمان آريايي‌ها ايرانيان توانستند ابزارهاي کشاورزي، ظروف سنگي، بافت حصير و سبد، ظروف سفالي، ساخت زيورآلات از رگه‌هاي مس طبيعي، خانه‌هاي گلي را ابداع کنند. همچنين آريايي‌ها در شهر سوخته (هفتاد کيلومتري زابل) توانستند اولين پارچه‌ها را ببافند و بعد از گذشت چند سال در دوران هخامنش به دستور داريوش کبير به ضرب سکه طلا و نقره پرداختند.

دریانوردی
درخصوص دریانوردی نیز بسياري از ابزارهاي دريانوردي و نجوم توسط ايرانيان اختراع شده است. کهن‌ترين سند دريانوردي ايرانيان، مهري است که در [چغاميش] خوزستان به دست آمده است یعنی شش‌هزارسال پيش از ميلاد.

تقویم
در سال 1330 خورشيدي، باستان‌شناس آلماني ويلهلم کونيک و همکارانش در نزديکي تيسفون ابزارهايي از دوران اشکانيان يافتند. پس از بررسي معلوم شد که اين ابزارها پيل‌هاي الکتريکي هستند که به دست ايرانيان در دوران اشکانيان ساخته شده و به کار برده مي‌شدند. اکتشاف اين اختراع ايرانيان به اندازه‌اي تعجب و شگفتي جهانيان را برانگيخت که حتي برخي از دانشمندان اروپايي و امريکايي اين اختراع ايرانيان را به موجودات فضايي و ساکنان فرا هوشمند سيارات ديگر که با بشقاب‌هاي پرنده و کشتي‌هاي فضايي به زمين آمده‌ بودند، نسبت دادند و آن را فراتر از دانش انديشمندان و پژوهشگران ايراني دانستند!
اکتشاف نفت
ايرانيان اولين کساني بودند که از مواد نفتي استفاده مي‌کردند که گذشته از استفاده‌هاي سوختي و گرمایي، در دانش و فناوري استفاده مي‌شده. همچنین از نفت و قير به عنوان عامل چسباننده، عايق‌بندي کننده و ملات استفاده می کردند.

پزشکي
از جمله رشته‌هاي مورد توجه ايرانيان، پزشکي بود. در اين زمينه نام بزرگاني چون محمد‌بن‌زکرياي‌رازي و ابن‌سينا در جهان بر سر زبان‌ها بود و محمد‌بن‌زکرياي‌رازي توانست در آن زمان الکل را کشف کند که امروزه در طب پزشکي کاربرد به‌سزايي دارد.

انیمیشن (پویانمایی)
معمولا انیمیشن را یک تکنولوژی مدرن در نظر می‌گیرند با این حال تاریخچه آن به ایران باستان و ۵۲۰۰ سال قبل بازمی‌گردد که بر روی یک جام سفالی نقش بسته است در شهر سوخته ایران کشف شد.
بر روی این جام مجموعه تصاویر پیوسته‌ای از یک بز نقش که توالی آن‌ها منجر به خلق یک انیمیشن کوتاه می‌شود که امروزه از آن به عنوان قدیمی‌ترین پویانمایی جهان یاد می‌شود.

باطری
در سال ۱۹۳۸ میلادی یک اثر باستانی کشف شد که از یک کوزه سفالی و مقداری فلز در درون آن ساخته شده بود که به نام «پیل اشکانی» یا «باطری بغداد» شناخته می ‌شود. این باطری توسط دانشمندان غربی امتحان شد و هنگامی که این کوزه با سرکه، آبلیمو یا هر ماده الکترولیت دیگری پر می‌شود، ۱.۵ تا ۲ ولت برق تولید می‌کند. بر اساس همین الگو بود که «آلساندرو ولتا» ایتالیایی توانست باطری ‌های الکتریکی را در سال ۱۸۰۰ اختراع کند.

حقوق بشر
منشور کوروش را از لحاظ تاریخی به‌عنوان اولین منشور حقوق بشر دنیا می‌دانند که قدمت آن به ۵۳۴ قبل از میلاد برمی‌گردد. این منشور در سال ۱۸۷۹ میلادی در بابل کشف شد و اکنون در موزه‌ بریتانیا در لندن نگهداری می‌شود.

پست
«چاپار خانه» اصطلاح فارسی برای اولین سرویس پست دنیا است که در زمان امپراطوری کوروش کبیر ایجاد شد. در این سیستم از افرادی پیام‌رسان به نام چاپار استفاده می‌شد. این پیام‌رسان‌ها بسته‌های پستی را پشت اسب‌های خود حمل می‌کردند و در ایستگاه‌های مختلف توقف می‌کردند.

یخچال
یخچال‌های باستانی در اصل در ایران باستان مورد استفاده قرار می‌گرفتند و از اختراعات ایرانیان در طول تاریخ است ایرانیان روش پیشرفته‌ای برای خنک کردن ساختمان داشتند که آن را در قرن چهارم میلادی برای ساخت یخچال به کار بردند.

جبر
ریشه جبر نیز به ایران باستان برمی گردد. محمد بن موسی خوارزمی یکی از دانشمندان ایران بین سال‌های ۷۵۰ تا ۸۵۰ میلادی مفاهیمی از ریاضی را اختراع کرد و آن را به صورت علمی مستقل با نام جبر در کتاب خود تدریس می‌کرد، به همین خاطر به عنوان پدر علم جبر شناخته می‌شود.

اسید سولفوریک
ابوبکر محمد بن زکریای رازی، اولین کسی بود که اسید سولفوریک را کشف کرد. این کشف یکی از مبانی مهندسی شیمی در دنیای مدرن شد که امروزه از آن برای ساخت مواد مختلف از کود‌های شیمیایی گرفته تا شوینده‌های مختلف استفاده می‌شود.

گیتار
نمونه‌های اولیه گیتار‌های مدرن و امروزی، به شکل تار و عود وجود داشته اند و نوع ایرانی آن همان عود قدیم ایران، یعنی بربط می‌باشد که سر منشا گیتار است.

قطب نما
بیشتر دانشمندان موافقند که قطب‌نما به وسیله ایرانیان ساخته شده‌است. قطب‌نمای ایرانی برخلاف قطب‌نمای چینی که ۲۴ جهت داشت، دارای ۳۲ جهت بوده‌است. عدد ۳۲ علاوه بر نشان‌دادن دقت بیشتر قطب‌نمای ایرانی، نمایانگر آشنایی ایرانیان با اعداد در مبنای ۲ و دانش ریاضی پیشرفته آنان است.

قنات
در اوایل شکل گیری تمدن ایرانی، یک سیستم مدیریت کارآمد آب توسط آن‌ها طراحی و ایجاد شد که حتی این روز‌ها نیز از آن در برخی از مناطق استفاده می‌شود. قنات به کانال‌های زیرزمینی به طول چندین کیلومتر گفته می‌شود که آب در آن‌ها جریان دارند و به سطح زمین می‌رسند و از جمله مهم ترین اختراعات ایرانیان است این سیستم به تدریج در کشور‌های غربی و شرقی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

تخته نرد
تخته نرد حدود 3 هزار سال پیش از میلاد مسیح در ایران ابداع شد و تاکنون پابرجا باقی مانده است.

الفبا
در طول قرن ششم قبل از میلاد مسیح، امپراطوری هخامنشی در ایران به قدرت رسید و دامنه سلطنت آن‌ها از افغانستان تا بین‌النهرین را شامل می‌شد. زبان باستانی ایران، در طول اوایل سلطنت این سلسله شکل گرفت متونی که به این زبان نوشته شده‌اند، در مکان‌هایی در پرسپولیس (تخت جمشید)، شوش، همدان، ارمنستان، رومانی و جزیره خارگ کشف شده‌اند. بعدها فرم جدیدتری از زبان در این منطقه مورد استفاده قرار گرفت که به عنوان زبان پارسی پیش از میانه شناخته می‌شود به این ترتیب، الفبا نیز از جمله اختراعات ایرانیان به شمار می‌رود.

سیستم مالیات
تاریخچه سیستم جمع‌آوری مالیات به ایران باستان باز می‌گردد و این مورد نیز از اختراعات ایرانیان است. بر اساس اطلاعاتی که در اسناد تقویت‌سازی تمدن ایلامی آمده، جمع‌آوری مالیات در جنوب غرب ایران در زمان سلطنت داریوش اول به اثبات رسیده است.
سيستم اگو يا فاضلاب جهت تخليه آب شهري به بيرون از شهر، کشف مس، ذوب فلزات، ساخت عطر، کشف شيشه، کشف زغال سنگ، کشف مقياس سنجش اجسام، ساخت اولين راه شوسه و زيرسازي شده در جهان و ... همه و همه از اختراعات و اکتشافات ایرانیان است که نشان از تمدن غنی آن دارد.آوازه ایران در زمینه اختراع و اکتشاف همچنان بر سر زبان هاست و دانشمندان و مخترعین زیادی در زمینه های گوناگون توانسته اند ثابت کنند که مردم این سرزمین نقشی بزرگ در تاریخ بشریت داشته و دارند

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.