روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
مجلس جلوی تغییر ساعت را می گیرد :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 206492
1399/12/14

مجلس جلوی تغییر ساعت را می گیرد

مدت زیادی به کلنجار رفتن هرساله با خود برای جلو کشیدن عقربه‌های ساعت و سرگیجه رفتن بین عادات روزانه زندگی و وفق دادن خود با ساعت جدید باقی نمانده است. وضعیتی که برای خیلی از ما ایرانیان حس اصلا دلچسبی نیست آن هم در کنار شیرینی روزهای عید ! اما این قانون و مقررات از کجا آمد و چگونه در ایران به یک رسم اجباری هرساله و روی اعصاب تبدیل شد ؟
از ابتدای قرن گذشته بود که ابتدا انگلستان سپس آلمان و در نهایت فرانسه، سیستم ساعت تابستان و زمستان را باب کردند. کم کم این سیستم رواج پیدا کرد و به کشور ما هم رسید.
در ابتدا این سیستم به دلیل صرفه جویی در انرژی رواج یافت، اما به نظر می رسد تاثیر شگرفی در این زمینه نداشته است. کاری به اثرات دیگر این سیستم نداریم، اما شاید کمتر کسی توجه کند که این تغییر ساعت چه اثراتی روی سلامتی ما دارد. ساعت زیست شناختی بدن موجودات زنده، فرآیندی ۲۴ ساعته دارد که اختلال و تغییر در آن می تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری‌ها باشد. ضمن اینکه بر اساس آخرین مطالعات جهانی قانون تغییر ساعت به لحاظ فیزیولوژی تاثیرات چندان مثبتی برای جوامع اجرا کننده این قانون نداشته و از جهت صرفه جویی در انرژی هم خیلی کارآمد نبوده است.
زمانی که ساعت ها را یک ساعت جلو می کشند، خواب همه افراد تحت تاثیر قرار می گیرد. در واقع خوابی که با چرخه 24 ساعت عمل می کند، با تغییر ساعت به مدت چند روز دچار اختلال می شود. نتایج برخی از بررسی ها نشان می دهد که تغییر ساعت می تواند باعث افزایش 5 درصدی میزان سکته قلبی در یک هفته بعد از تغییر ساعت شود
این برهم زدگی بویژه روی افرادی که به سختی به خواب می روند، افرادی که در اشتها و میل به غذا مشکل دارند، افرادی که قدرت کاری پایین تری دارند و افرادی که از اختلالات خلق و خوی رنج می برند، بیشترین تاثیر را خواهد گذاشت.برخی از متخصصان معتقد هستند که تغییر ساعت بیش از اختلاف زمان در سفرهای بین المللی، روی سلامتی تاثیر منفی می گذارد. در واقع تغییر ساعت و تغییر فعالیت ها با هم همخوانی ندارند، یعنی فرد مجبور است بدون تغییر موقعیت جغرافیایی خود، تمام فعالیت های روزمره اش از جمله ساعت خوردن غذا، ساعت بیدار شدن و ساعت به خواب رفتن و غیره را تغییر دهد.
پس از سال ها دردسر کشیدن ، حال از مجلس خبر می رسد که طرح عدم تغییر ساعت ها از سوی نمایندگان در حال پیگیری است .
در همین رابطه رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به اینکه ساعت 2 بار در سال به جلو و عقب کشیده می‌شود، گفت: عموم مردم نسبت به این تغییر ساعت‌ها حس خوشایندی ندارند؛ طرحی در مجلس پیشنهاد شده تا ساعت ثابت مانده و عقب و جلو کشیده نشود.سمیه رفیعی درباره اینکه این قانون در سال 1400 اجرا می شود یا خیر ، گفت: ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد در مجلس طرحی را در راستای تغییر ساعت رسمی کشور بر اساس مطالعاتی که صورت گرفته به مجلس ارائه کرده است. این طرح درکمیسیون فرهنگی در دست بررسی است و من هم از امضاء کنندگان این طرح بودم البته با توجه به اینکه در فصل بررسی بودجه قرار داریم بعید است این طرح در صحن مجلس فعلا مطرح شود.
نماینده تهران افزود: تغییر ساعت طرحی بود که برای استفاده بیشتراز نور خورشید در کشور انجام می شد. بر اساس مطالعات جدید این تغییر ساعت اثرات بدی بر انسان از جهت روحی و روانی دارد و افسردگی فصلی ایجاد می کند و ما هم نیازمند بازنگری این قانون هستیم و من هم موافق هستم تا ساعت با شروع فصل بهار و پاییز تغییر نکند. ضمن اینکه کشورهای زیادی هستند که از تغییر ساعت تبعیت کردند و در حال حاضر تعدادی کشور تصمیم به نقض آن دارند.
رفیعی با اشاره به اینکه ساعت دوبار در سال به جلو و عقب کشیده می شود گفت: عموم مردم نسبت به این تغییر ساعت ها حس خوشایندی ندارند. طرحی در مجلس پیشنهاد شده تا ساعت ثابت مانده و عقب و جلو کشیده نشود. این طرح پشتوانه کارشناسی دارد و من بر اساس این مطالعات صحبت می کنم. ضمن اینکه مشاهدات میدانی هم در تغییر ساعت دیده می شود و اینکه هدف اصلی از استفاده بهینه از نور خورشید هم به طور کامل احصاء نشده است.
رئیس فراکسیون محیط زیست تاکید کرد: این طرح به مجلس پیشنهاد شده و در کمیسیون فرهنگی در دست بررسی است اما تا زمانیکه قانون جدیدی تصویب نشده باشد قانون قبلی کماکان دایر است. با توجه به اینکه در زمان بحث بررسی بودجه قرار داریم بعید است تا پیش از سال 1400 این طرح در صحن علنی مجلس اعلام وصول شود.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.