روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
اهد‌‌‌ای جسد‌‌‌ چرا و چگونه؟ :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 206525
1399/12/14

اهد‌‌‌ای جسد‌‌‌ چرا و چگونه؟

زینب د‌‌‌انشور/ ملحفه سفید‌‌‌ را از روی جسد‌‌‌ کنار می‌زند‌‌‌، پد‌‌‌رش به آرامی خوابید‌‌‌ه و چهره سفید‌‌‌ شد‌‌‌ه اش حاکی از آرامش ابد‌‌‌ی اوست. قطره اشکی گرم روی صورتش می چکد‌‌‌ و ملحفه را بالا می کشد‌‌‌. با تکان سر تأیید‌‌‌ می د‌‌‌هد‌‌‌ و سالن را ترک می کند‌‌‌. از روزی که کلیه اهد‌‌‌ایی د‌‌‌ر بد‌‌‌ن پد‌‌‌ر جا گرفت، حرف همیشگی اش این بود‌‌.‌
که اگر روزی مرگ به سراغم آمد جسدم را اهدا کنید تا این کالبد خاکی به درد کسی یا کسانی بخورد و حالا بدن سردش را به اتاق تشریح می بردند همان طور که خواسته بود.این یک عاقبت محتوم است چه بپذیریم و چه باورش نکنیم مرگ در خانه همه را می کوبد و به سراغ همه می آید حتی اگر کارهای نکرده و حرف های تلنبار شده ای در سینه داشته باشیم.
در هر حال باید با این پدیده واقع بینانه برخورد کنیم و فکر اتفاق نیفتادنش برای خود و عزیزانمان را فراموش کنیم. در این بین برخی که طبیعت را پذیرفته و مرگ را باور کرده اند حتی برای بعد از آن هم نقشه هایی دارند تا روزهای نبودنشان لااقل خیری برسانند و یادشان باقی بماند آن هم با اهدای جسد برای پیوندهایی چون پوست و تشریح در خدمت علم.

نیاز به اهدای جسد
آناتومی، شاخه‌ ای از علوم زیستی است که به بررسی ساختمان بدن جانداران می‌ پردازد. در اصطلاح، آناتومی به معنی کالبد شناسی است و می‌ توان از کلمه تشریح هم به عنوان یک معادل دیگر آن نام برد. به دانشجویان پزشکی در دوره پزشکی عمومی ۱۲ واحد درسی آناتومی تدریس و همراه دروس نظری واحد تشریح عملی برای دانشجویان ارائه می‌ شود، بنابراین تهیه جسد برای مقاصد آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه ها همواره مورد توجه بوده است. گاهی تامین این نیاز از طریق اهدای جسد و گاهی هم از طریق استفاده از جسد مجهول الهویه انجام می شود. تهیه جسد در کشور به این منظور تاکنون با استفاده از اجساد افراد مجهول الهویه و بلاصاحب با طی روند زمانی و قوانین آن انجام می شد تا اینکه در مرداد سال ۹۶، رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور فراخوانی مبنی بر اهدای جسد داد. پس از آن اهدای جسد با استقبال برخی افراد و به ویژه قشر جوان و تحصیل کرده مواجه شد.
دهه 70 که بحث اهداي عضو مطرح شد برای خیلی‌ها خیلی دشوار بود که اعضای بدن عزیزان‌شان را که در جریان بیماری یا تصادف از دنیا رفته‌بودند به بیماران نیازمند اهدا کنند ولی این کار آنقدر تکرار شد که خیلی از خانواده‌ها مخالفتی با این کار ندارند و گذشته از آن بسیاری از مردم کارت اهداي عضو دارند تا در صورت از دنیا رفتن، اعضای بدن‌شان در اختیار بیماران نیازمند قرار گیرد.اهدا می تواند انواع مختلف داشته باشد، می تواند اهدای عضو یا اهدای خون باشد كه حیاتی دوباره به فرد نیازمند می بخشد، اما اهدای جسم پس از مرگ با بقیه فرق دارد اهدایی بدن برای توسعه علمی.كاهش بسیاری از امراض انسانی در طول حیات با مطالعه بر روی اجساد مبتلا به همان بیماری امكان پذیر است، جامعه پزشكی باید با در اختیار داشتن جسد كافی نوع بیماری و راه های مبارزه با آن را شناسایی و در اختیار مردم قرار دهد، از این رو باید جسد مورد نیاز پزشكی قانونی را از راه‌های قانونی از جمله اهدای جسد فرد تامین كرد. رسیدن به مقاصد آموزشی زمان بر است، هنوز هم بخش عمده ای از نیاز جسد مراكز آموزشی و دانشگاهی برای مطالعات و تحقیقات تامین نشده است. تا جایی كه برخی از دانشگاه ها چندین سال است كه جسدی را دریافت نكرده اند و از سوی دیگر از یك جسد سال ها استفاده می شود. بنابراین اهدای جسد پس از فوت برای تشریح در پزشكی قانونی نیازمند فرهنگسازی است.باید این مسئله را به نوعی در جامعه نهادینه كرد كه فرد قبل از فوت با وصیت نامه تمایل خود برای تشریح جسد در پزشكی قانونی را ابراز كنند، بنابراین اهدای جسد پس از فوت به پزشكی قانونی به نفع عموم جامعه و در جهت نجات جان مردم است.

شیوه اهدای جسد
«اینجانب ... در کمال صحت و سلامت جسمی و روانی در جهت اعتلای دانش بشری و خدمت به عرصه علم و فرهنگ این مرز و بوم و پرورش نسلی داناتر و تواناتر [..] جسم و کالبد خود را پس از مرگ که حق است [..] اهدا
می‌ نمایم».ماجرا از این نوشته آغاز می شود و خاتمه ای به یادماندنی دارد. با امضا پای این نوشته عده ای به ماجرای بعد از فنای خود هم جهت می دهند جای تقدیم کالبد به موریانه های گور، نفعی به دیگری یا به پیشرفت علم می رسانند.برای اهدا کافی است با شماره های ٥٥٤٤٢٨٤٤ و ٥٥٤٤٢٦٤٤ ، تماس بگیرید همچنین می‌توانید به سایت مرکز تحقیقات پزشکی قانونی به نشانی http://ctob.lmrc.ir/EBD/ مراجعه و فرم ‌های اهدای کالبد را پرینت بگیرید و تکمیل کنید و به آدرس پستی: تهران، ضلع جنوبی پارک شهر، خیابان بهشت، کوچه معراج، پلاک ۴، طبقه سوم، واحد اهداء، کد پستی ۱۱۱۴۷۸۵۱۱۱ بفرستید. در صورت داشتن هرگونه سئوال هم می‌ توانید با کارشناسان تماس بگیرید. پس از تکمیل مراحل هم برای این افراد کارت اهدای کالبد آموزشی صادر و به همراه یک تقدیرنامه به آدرس آن ها ارسال می‌شود
.فردی كه در فهرست ثبت نام شده های اهدای جسد باشد در هر شهرستانی كه فوت كند كافی است بستگانش موضوع را به پزشكی قانونی همان شهرستان اطلاع و جسد را تحویل دهند. سپس جسد برای طی مراحل و فرآیند آماده سازی و استفاده مراكز علمی به پزشكی قانونی مركز ارسال می شود. تمام مراحل و اقدامات و تشریفات قانونی لازم برای متوفی اهدای جسد نیز انجام می شود، جواز دفن هم صادر می شود، اما فرد دفن نمی شود و بعد از اینكه مطالعات علمی در دانشگاه انجام شد با همان جواز دفن، جسد دفن می شود و اگر بستگان تمایل داشته باشند به آن ها هم اطلاع داده خواهد.
انجام مراحل تشریح از آن جایی كه بلافاصله بعد فوت مراحل فساد آغاز می شود می بایست جسد اهدایی شرایط فیكس و نگهداری را طی كند تا بافت ها دچار فساد نشود. این امر توسط مواد ثابت كننده و خاصی انجام می شود و به این منظور داروهایی به جسد تزریق می شود و در محلول‌هایی برای میكروب زدایی نگهداری می شود و این زمان حداقل 3 تا 6ماه طول می كشد. برای مقاصد آموزشی سن جسد خیلی مهم نیست، فقط گاهی جنسیت در مراكزی كه مختص آموزش های تخصصی است مهم است، اما چیزی كه مهم است اینكه جسد باید سالم باشد یعنی بدون شكستگی، سوختگی و قطع عضو باشد. بیماری اهدا كننده جسد تاثیری در اهدای جسد ندارد و بیمارانی مانند بیماران مبتلا به سرطان و بیماران عفونی هم می توانند جزء اهداكنندگان جسد باشند.

آمار اهدای جسد
به گفته رئیس مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی از ابتدای شروع طرح اهدای جسد از مرداد سال ۱۳۹۶ تا کنون، ۱۷۰۰ متقاضی به مراکز علمی و دانشگاهی اعلام آمادگی کرده‌اند.غلامرضا حسن زاده افزود: دانشگاه های علوم پزشکی درخواست های خود را در این زمینه به مرکز تحقیقات پزشکی قانونی اعلام می کنند و نیازهای آن ها در کمیته ای با رعایت همه ابعاد شرعی و قانونی مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت تایید، مجوز انتقال جسد به دانشگاه مورد نظر داده می شود.وی ادامه داد: موضوع دیگر در بحث اهدای جسد، اهدای بافت یا بخش هایی از جسد است که حتما این اهدا باید با اعلام رضایت از سوی متوفی یا براساس وصیت وی و یا رضایت اولیاء او کما این که در سال گذشته برای ۳۷۰ هزار نفر از بافت های اجساد اهدایی استفاده شد که این بافت ها می تواند شامل استخوان، غضروف، دریچه قلب، بافت هم بندی، پوست و تاندون باشد.

بیایید اهدای جسد را فرهنگسازی کنیم
جسد هر فردی به لحاظ بینش های دینی و اخلاقی ارزشمند و قابل احترام است. افراد به اجساد نزدیكان خود نیز وابستگی عاطفی دارند همچنین در جامعه ما برای متوفی مكانی را برای دفن جسد در نظر می گیرند، تا خانواده بتوانند در روزهای خاص با متوفی ارتباط برقرار كنند؛ بنابراین در اهدای جسد به پزشكی قانونی نوعی موانع عاطفی نیز وجود دارد و برای حل این مشكل فقط می توان به این شكل عمل كرد كه پس از انجام مطالعات لازم جسد مجدد در اختیار خانواده برای انجام مجالس ترحیم قرار گیرد. رسانه ها و افراد موثر در این زمینه باید فضا را به نوعی برای مردم آماده كنند تا آن ها با علم به خیرات آن اقدام به اهدا کنند.افرادی كه قصد اهدای جسد خود به مراكز علمی و آموزشی دارند نیز بهتر است كه این نیت خیرخواهانه كه در جهت تقویت بنیه علمی و پزشكی كشور انجام می شود را حتما به اطلاع بستگان و خانواده خود برسانند و بعد از فوت فرد هم، خانواده وی در زمینه اهدا همكاری های لازم را داشته باشند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.